Pouliční prodejce na České ulici v Brně

Pouliční prodejce na České ulici v Brně nabízí dívce levný parfém | foto: Radek Miča, MAFRA

Zlín se snaží chránit seniory před podvodníky, zakázal podomní prodej

  • 4
Zlín zakázal podomní prodej. Nařízení platí od dubna pod pokutou 30 tisíc korun a má zejména starší obyvatele chránit před nákupem předraženého i nekvalitního zboží. Zlínští radní spolu se zákazem podomního prodeje omezili také nabízení výrobků v ulicích.

Důchodkyni Zdeňku Loučkovou z Jižních svahů ve Zlíně jen v únoru navštívili dva podomní prodejci: jeden jí v katalogu nabízel nové vstupní dveří do bytu, druhý kosmetiku. Oba odmítla.

"Vadí mi, že i když jim hned na začátku řeknu, že nemám zájem, oni mi zboží pořád nabízejí. Mluví a mluví a nemůžu se jich zbavit," popsala svou zkušenost Loučková.

Podobný příběh zažilo ve Zlíně mnohem více lidí. A bohužel řada z nich na nabídku obchodníků kývla, což byla většinou chyba. Až potom totiž tito důvěřiví zákazníci zjistili, že si koupili pochybné, předražené nebo obtížně reklamovatelné zboží či službu.

"Podomní prodejci prodávají své zboží díky momentu překvapení. Bez předchozího objednání kontaktují potenciální zákazníky v jejich domácnosti, a tím je dostávají pod tlak," naznačil problém náměstek zlínského primátora Ondřej Běták.

Kupují, aby se prodejce zbavili

"Pak se stává, že lidé koupí zboží bez zvážení a prostudování smluvních vztahů. A často jen proto, aby se prodejce zbavili," dodal Běták.

Takto zareagují většinou důchodci a sociálně slabší občané, kteří se každoročně stávají oběťmi majetkové a násilné trestné činnosti, k níž při podomním prodeji také dochází.

A vzhledem k tomu, že ve Zlíně už tyto případy přesáhly únosnou míru, rozhodli se místní radní zakročit. K začátku dubna pod pokutou 30 tisíc korun podomní prodej zakázali. Pokud bude přesto někdo prodejcem kontaktován, měl by upozornit strážníky.

"Nejlépe prostřednictvím linky 156," doplnil ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček.

Prodej na ulici? Jen coby součást sbírky

Radní zpřísnili i podmínky pochůzkového prodeje: tedy nabízení zboží kolemjdoucím na ulici, s nímž se lidé setkávají hlavně v centru krajského města na náměstí Míru.

Novinkou je to, že prodej v rámci veřejně prospěšných akcí musí být výhradně součástí veřejných sbírek. A na ně musí být poukázána část výdělku. Nezbytností jsou všechna potřebná povolení k prodeji.

"Pochůzkový prodej býval zneužíván jako záminka k realizaci vlastních, ryze komerčních aktivit," odůvodnil tento krok Běták.

Pokuty až 300 000 korun

Zlín však není jediným městem v kraji, který podomní prodej zakázalo. Už loni to udělal Vsetín - ze stejných důvodů.

"Těmi byly narůstající problémy s nekorektním jednáním některých prodejců či poskytovatelů služeb zejména se seniory," vysvětlila mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová. Dodržování nového nařízení i tam kontroluje především městská policie.

Za jeho porušení je ovšem ve Vsetíně možné uložit pokutu podnikatelům až 200 tisíc korun, ostatním osobám až 300 tisíc korun. Pochůzkový prodej je možný pouze v okolí nákupních center mimo střed města Vsetín (více čtěte zde).

Podomní prodej zakázala také radnice ve Valašském Meziříčí. Další velká města v regionu podobný krok nechystají.

"Zatím jsme problémy s podomním prodejem neřešili, takže nebyl důvod jej nějak regulovat. V tuto chvíli o ničem takovém neuvažujeme," řekla například starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Zákaz podomního prodeje už platí v jihomoravské Břeclavi či v Blansku a před dvěma lety také v Uničově, kde je zakázán i pochůzkový prodej.