(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Zlín zahájí letošní boj s hlodavci, položí nové nástrahy na hubení potkanů

  • 0
Čtrnáct novodobých krysařů vyrazí do ulic Zlína, aby jeho obyvatele zbavili obtížných hlodavců. Ve městě jsou nástrahy na hubení především potkanů běžnou praxí už tři desetiletí. Odborníci ubezpečují, že nehrozí, aby nástrahy omylem spolkla domácí zvířata.

Od 14. března budou hledat nory a pokládat do nich jedové nástrahy. Kromě toho zásobí jedem i celou kanalizační síť nejen ve městě samotném, ale i všech místních částech.

"Lidé nám mohou pomoci tím, že upozorní na nory potkanů a dalších škůdců," řekl Oldřich Bubrinka, jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Deratex. Ujistil také, že prakticky nehrozí, aby jed venku našly děti nebo se jimi otrávila domácí zvířata.

"Nástrahy klademe do kanalizační sítě a ty, které dáváme k norám, vkládáme až dovnitř a navíc je skrýváme pod zem," vysvětlil Bubrinka. Ohrozit tak mohou jedině psa, který by nástrahu vyhrabal. "Ale to už je na majitelích, aby si psa ohlídali. Pokud někde hrabe, měli by se podívat, proč to dělá," upozornil deratizátor.

I kdyby zvíře jed spolklo, nemusí to nutně znamenat, že uhyne. Projevy otravy jsou pomalé, zvíře je malátné a krvácí. V této fázi ho veterinář může zachránit. "Je ale nutné, aby majitel psa přivezl co nejdřív a nepodceňoval první příznaky," upozornila Veronika Staňková z veterinární kliniky Medipet.

Nejvíce nevítaných hlodavců je kolem staré baťovské zástavby

Nejvíc hlodavců je ve Zlíně kolem staré baťovské zástavby na Zálešné, Podvesné a Letné. "Tam je zastaralá kanalizace, ve které se jim daří. Kromě toho se hojně vyskytují na Jižních Svazích, Obecinách a Malenovicích," dodal Bubrinka.

Jedové nástrahy na hubení hlodavců

Od 14. do 30. března budou pracovníci odborné firmy rozmisťovat návnady v kanalizační síti, na zelených plochách a v bytových domech na území vnitřního města. Jde o úsek Příluky až Malenovice. Od 21. března do 1. dubna pokryjí také místní části. Jde o Kostelec, Štípu, Velíkovou, Lužkovice, Klečůvku, Kudlov, Jaroslavice, Lhotku-Chlum a Salaš.

Ve Zlíně se plošná deratizace dělá dvakrát do roka a nepřetržitě posledních třicet let. "Týká se kanalizace, travnatých ploch a bytových domů," řekl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Díky pravidelné péči hlodavci neobtěžují. Ve Zlíně potkana uvidíte jen stěží. Jsou velmi plaší a kromě toho nejsou přemnožení.

Nástrahy roznesou deratizátoři také do sklepů v bytových domech. Každý dům, do kterého položí takzvanou jedovou staničku, označí výstražnou nálepkou.

Jde o malé krabičky s otvory. Uvnitř je nástraha. "Hlodavce dovnitř naláká vůně nástrahy a také pocit bezpečí," popsal Bubrinka. "Právě proto zůstává uvnitř a nemá potřebu nástrahu odnášet do své skrýše," dodal.

Nemůže se tudíž stát, že by zvířata jed roznesla po celém sklepě a ohrozila tak třeba děti. "V každém případě je ale nutné, aby rodiče své děti varovali a pohlídali, s čím si hrají," upozornil Dvořák. V každé dávce je pouze nepatrné množství jedu, zbytek tvoří šrot, masokostní moučka a podobné "pochutiny".

Majitelé domů a firem si musí přípravky k hubení zajistit sami

Kanalizační síť ve Zlíně a jeho místních částech měří 613 kilometrů. Odborníci z Deratexu trasu projdou celkem třikrát, aby návnady doplnili. "Pokud se pak během roku kdekoliv ve městě hlodavci objeví, vyřešíme to na své náklady," řekl Bubrinka.

Za hlodavce v rodinných domech nebo firmách ale nesou zodpovědnost majitelé. "Ti si mohou koupit přípravky na hubení přímo u nás. Jsou ale k dostání také v zahrádkářských potřebách nebo třeba v hobbymarketech," vzkazuje Bubrinka.