Lidé s postižením Zlín docela chválí, je k nim prý poměrně vstřícný (ilustrační snímek).

Lidé s postižením Zlín docela chválí, je k nim prý poměrně vstřícný (ilustrační snímek). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zlín boří bariéry. Lépe zpřístupní divadlo, zastávky nebo chodníky

  • 0
Zlínská radnice letos plánuje opravit budovu městského divadla tak, aby více vyhovovala vozíčkářům. Změnit se má i zastávka hromadné dopravy a chodník u divadla.

Když se chce Ivana Bednaříková vydat do Městského divadla Zlín, potřebuje s sebou mít někoho, kdo jí pomůže. Pohybuje se totiž na vozíku. A fakt, že má budova divadla bezbariérový vchod, jí paradoxně příliš nepomůže.

"Musím někoho poslat dovnitř, aby tam požádal o otevření bočního vchodu," popsala Bednaříková před časem pro MF DNES.

Letos by se mělo pro ni i další vozíčkáře mnohé změnit. Magistrát chce v létě začít s bezbariérovými úpravami v divadle i na blízké zastávce hromadné dopravy.

V divadle je momentálně pro vozíčkáře určen boční vstup, který si však nemohou otevřít sami. Potíže mají třeba i v případě, že si chtějí koupit občerstvení. K bufetu v patře přitom vede pojízdná plošina.

"I k ní ale potřebuje vozíčkář obsluhu, a tak je téměř nemožné to o přestávce stihnout," podotkla Bednaříková.

Podle připomínek handicapovaných se má změnit hlavní vstup do divadla i ten z nádvoří. Počítá se také s pořízením bezbariérového výtahu, který umožní přístup k menším sálům, nebo s rekonstrukcí pokladen, toalet či pultů u šaten.

"Měnit se bude i okolí divadla. Opravíme chodníky po obou stranách třídy Tomáše Bati a zastávku Divadelní," řekl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Za poslední roky se město stalo více bezbariérové

S dobrou zprávou se přidává Dopravní společnost Zlín-Otrokovice, která letos nakoupí další nízkopodlažní trolejbusy. Autobusy, které nyní jezdí na trasách MHD, jsou nízkopodlažní všechny. Dopravní společnost jich provozuje 35.

"Letos navíc přibude několik trolejbusů, které umožní přepravu cestujících na invalidním vozíku," slíbil mluvčí dopravní společnosti Vojtěch Cekota.

Těch je momentálně polovina z celkem 56 vozů. Aby je mohli vozíčkáři využít, potřebují ještě bezbariérové zastávky. Jedna taková vyjde zhruba na 700 tisíc korun.

"Letos plánujeme opravit zastávku Divadelní a pak další dvě v Kostelci," naznačil zlínský radní Jiří Kadeřábek.

Na opravy divadla a jeho okolí momentálně radnice shání peníze. Pokud získá dotaci, začalo by se pracovat ve druhé polovině letošního roku.

Lidé s postižením, ať už na vozíku nebo bez něj, Zlín za jeho vstřícnost docela chválí. Vyloženě problémová místa ve městě nejsou.

"Zlín je skutečně relativně bez bariér. Za poslední roky se udělalo hodně, klobouk dolů," potvrdil třeba Petr Julina, šéf zlínského sledgehokejového týmu a pracovník městského klubu Íčko.

V něm se lidé s tělesným postižením scházejí, nabízí jim zábavu nebo vzdělávací kurzy.

Na úřady, do obchodů nebo za kulturou se lidé s handicapem dostanou. Horší je to s chodníky a zastávkami v okrajových částech.

"A problém jsou vlakové zastávky na trase Otrokovice - Vizovice. I když vlak je bezbariérový, ne na každé zastávce dokáže vozíčkář vystoupit," tvrdí Julina. Situace by se mohla zlepšit v roce 2014, kdy má začít rekonstrukce celé trati.