Baťův mrakodrap ve Zlíně

Baťův mrakodrap ve Zlíně | foto: Jan Karásek, MAFRA

Zlín, to je Baťa. Ale pořádný památník ve městě nemá

  • 3
Toužíte poznat dílo Tomáše Bati a zamíříte do Zlína. Ale ať jste místní nebo přespolní, velká očekávání raději nechejte doma. Abyste viděli všechno, co Baťovo dílo připomíná, bude stačit hodinka.

Město i kraj se k odkazu Tomáše Bati hlasitě hlásí. Jeho vizemi a úspěchy se v loňských předvolebních kampaních oháněla nejedna politická strana. Ale tím všechno skončilo.

"Baťa je snad ten nejexemplárnější příklad toho, jak špatně nakládáme se svou minulostí," tvrdí mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, který má v regionu i své kořeny. "Takový je bohužel přístup Čechů ke kvalitním lidem, kteří národ zviditelnili."

"Baťovská tradice se skutečně dá využít lépe," souhlasil také primátor Zlína Miroslav Adámek.

Od narození Tomáše Bati je to 135 let. MF DNES se proto pokusí splatit dluh, který region vůči jednomu z nejslavnějších Čechů má. A přichází s unikátním dvacetidílným seriálem o jeho činech a vizích. Bude vycházet každou sobotu. Čekání na další díly seriálu si můžete zkrátit návštěvou míst, která jsou s Baťou spjata. Právě tady byste se měli dozvědět nejvíc. Jenže...

"Faktem je, že samotné jméno Baťa se v turistickém ruchu těžko prodává. Musí být zahrnuto do širší nabídky aktivit," soudí ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Morava Dana Daňová. "Jen malá skupina fajnšmekrů oceňuje, že město je funkcionalistický skvost."

Obuvnický podnikatel Tomáš Baťa se synem Tomášem.

Vžijme se tedy do kůže fajnšmekrů a vydejme se do zlínských ulic. Začněme u bývalého Baťova památníku, současného Domu umění, jehož budova stojí na krásném místě vysoko nad městem. Bohužel se rozpadá a je znetvořený nevzhlednými přístavky.

"Větší expozice, která by historii rodiny mapovala, zatím schází," uznala Hana Kuslová z Muzea jihovýchodní Moravy. "Snad jen v archivu si lidé mohou prohlédnout dobové dokumenty."

Jenže vydat se na Klečůvku a prohlížet nudné listiny, to se chce málokomu. Další možností je proslulý mrakodrap. Ale taky si moc nepomůžete. Dnes je z něj sídlo kraje a skromná expozice zaujme málokoho. Na proslulý ředitelský výtah se můžete pouze podívat, a to ještě musíte doufat, že v místnosti zrovna nebude nějaká oficiální akce.

Nepřehlédnutelné baťovské domky.

Takže mrakodrap nabízí především skvělý výhled na město. Znovu to není bez problémů. Kvůli nedávným pokusům sebevrahů ho omezuje nutný doprovod bezpečnostní služby. Lidé se na terasu dostanou pouze během pracovní doby do 17 hodin.

Své kouzlo by mohl mít vzorový baťovský domek ve čtvrti Nad Ovčírnou, který byl zařízen ve stylu 30. let. Jenže se v něm objevila vlhkost, takže v letošní sezoně bude zavřený. S historií baťovského Zlína je spjaté Muzeum obuvi, ovšem málokdo ví, že se nachází ve vstupní budově do bývalého areálu Svitu. Takže zbývá jediné, procházka ulicemi k baťovským domkům. Což je na tradici, na niž se město i kraj odvolávají, málo.

"Čechům zoufale schází národní hrdost. Nedokážeme se hlásit k významným předkům," tvrdí Okamura. "V Brazílii znají jméno Baťa, ale nikdo neví, že byl Čech," dodal. Změní se to někdy?

Využívá Zlín dostatečně odkazu Tomáše Bati?

celkem hlasů: 15749

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 23. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 5428
Ano
Ano 5177
Neumím posoudit
Neumím posoudit 5144