Bývalá budova soudu ve Zlíně.

Bývalá budova soudu ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlín prodává budovu bývalého soudu, o které nevěděl, že mu patří

  • 14
Budova bývalého soudu v centru Zlína je na prodej. Dům, který patří městu, je na lukrativním místě. Stojí totiž až za hranicí památkové zóny, takže nepodléhá přísným kritériím památkářů. I proto radnice očekává, že za budovu dostane nejméně 15 milionů korun. Pokud se zájemce nenajde, je naopak možné, že město dům zbourá.

Pikantní je, že budova soudu je ve skutečnosti na prodej během krátké doby už podruhé. Jenže kvůli zmatkům v majetkoprávních vztazích si původně všichni mysleli, že někdejší soud náleží státu. Předloňské dražby se dokonce město samo účastnilo skrze svou společnost Teplo Zlín. Až později se ale ukázalo, že dům už městu ve skutečnosti patří.

Zmatky kolem soudní budovy

Jak je možné, že stát původně prodával objekt, aniž by mu patřil?

Podle historických pramenů stavbu vlastnil v letech 1923 až 1949 Zlín. Pak přešla do majetku státu. V roce 1991 ale vznikl zákon, který řešil přechod nemovitostí zase opačným směrem - ze státu na obce. Pokud se ale samosprávy neozvaly, což byl řadu let případ Zlína, disponoval majetkem i nadále stát. V zákoně navíc není pro uplatnění nároku dána žádná lhůta.

Kdo je skutečným vlastníkem, si všimlo až ministerstvo financí, když mělo schválit převod novému majiteli. "Před dražbou to nikoho nenapadlo," podotkl před časem Tomáš Gargulák, předseda zlínského okresního soudu.

Dražba, kterou tehdy vyhrála s nabídkou 22,1 milionu soukromá firma Delimax, tak byla neplatná (o zrušení dražby čtěte zde). Když vyšlo najevo, že Zlín o koupi usilovat nemusí, protože dům už je jeho, chce jej nyní radnice sama zpeněžit. Cena, kterou očekává, se ale pohybuje níž než předloni.

"Prodejem soudu bychom mohli získat nejméně 15 milionů korun," odhadl náměstek primátora Aleš Dufek, do jehož kompetencí patří majetek města.

Zda na nabídku někdo zareagoval a kolik nabídl, se město dozví začátkem března. Není také jasné, jak se k opětovnému prodeji postaví firma Delimax, která plánovala budovu přetvořit na hotel.

Město to příliš růžově nevidí. "Na jaře jsem mluvil s majitelem firmy, na podzim s jejich právníkem. V obou případech to mělo stejný výsledek - ztratili o koupi zájem," zalitoval náměstek.

Ředitel Delimaxu Jan Vrba ale tuto tezi nechtěl komentovat. "Teď se k tomu vůbec nebudu vyjadřovat," uvedl stručně.

Pokud se neprodá, půjde dům k zemi. Město nemá na údržbu

Pokud by se žádní zájemci o koupi neobjevili nebo by nabídli příliš málo, město by zřejmě budovu nechalo zbourat. "Myslím si, že by nikomu nevadilo, kdyby z centra města zmizela," poznamenal náměstek. Pak by se mohl lukrativní pozemek stát součástí parku, který obklopuje zlínský zámek.

Jen údržba zchátralého objektu totiž stála město za poslední půlrok zhruba čtvrt milionu korun. "Do budovy dlouhé roky zatékalo, došlo tak k poškození některých stropů a zdí," popsal Jiří Jelínek, vedoucí odboru vnitřní správy magistrátu.

Tyto problémy už vyřešily nutné úpravy. Navíc už by se dovnitř neměli dostávat bezdomovci. "Proti vniknutí nežádoucích osob se nám podařilo budovu zajistit," tvrdí Jelínek.

Další náklady spojené s údržbou soudu město nemá z čeho hradit. Budov, o které se musí starat, má totiž nadbytek. "V současné době hledáme další využití pro zámek a knihovnu, máme na starosti i Kongresové centrum a bývalý Dům umění," vypočítává náměstek Dufek.

"To jsou nemovitosti, které na sebe vážou obrovské množství výdajů. Bylo by proto chybou si ponechat i budovu bývalého soudu," prohlásil. Podrobnější podmínky ke koupi visí na úřední desce zlínského magistrátu.