Bývalá budova soudu ve Zlíně.

Bývalá budova soudu ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bývalý soud ve Zlíně se nemusí změnit na pivovar, radní zpochybňují cenu

  • 5
Šance na to, že z budovy bývalého soudu ve Zlíně vznikne pivovar, se snižuje. Radnici se nepozdává cena 7 milionů korun, za kterou má objekt prodat. Do hry se tak dostávají i jiné možnosti.

Podnikatel Marcel Londovský, který chce přebudovat chátrající budovu bývalého soudu v centru Zlína na pivovar s restaurací, ještě letos v dubnu doufal, že by příští rok mohl začít stavět. Dnes ale nemá jisté ani to, že mu město dům prodá, přestože se s jeho vedením už jednou dohodl.

Radní chtějí prozkoumat konstrukci prodejní ceny, kterou loni schválili v jiném složení. Rada se po volbách částečně vyměnila a její noví členové mají o ceně pochybnosti.

Hodlají ji proto řešit znovu, což může znamenat další časovou prodlevu, nebo i zásadní změnu v možnosti využití cenné budovy, jež původně sloužila jako pivovar.

„Při podrobném zpracování materiálů pro radu se ukázaly nejasnosti ohledně kupní ceny. Není pro město tak výhodná, jak to vypadalo,“ přiblížil náměstek primátora Patrik Kamas z hnutí ANO, který je na radnici od loňských voleb.

Radní už dříve odsouhlasili, že budovu Londovskému prodají za sedm milionů korun s tím, že než pivovar vybuduje, bude platit nájem, zpočátku symbolický.

Splátky se podle dohody odečítají od kupní ceny, Kamas by ale preferoval, aby to bylo naopak a nájem se k sedmi milionům připočítával.

„Způsob splácení musí ještě projít diskusí,“ podotkl Kamas.

Do podzimu má být jasno

Jasno o dalším postupu chce mít do letošního podzimu. V úvahu přicházejí tři možnosti.

První je, že město bude s Londovským jednat a dohodne se s ním. Může také záměr přestavby na pivovar uzavřít a při stanovení minimální ceny objekt nabídnout jiným zájemcům, případně ho samo využít. Třetí variantou podle Kamase je, že bývalý soud využije jiná veřejná instituce.

Potíž je v tom, že budovu obklopuje ze tří stran pás pozemků, o které se vedou soudní spory. Vlastní je firma Eko-Unibau, v jejímž představenstvu sedí i exposlanec za ODS a někdejší primátor Zlína Tomáš Úlehla. Tvrdí však, že jen formálně.

Pro každého kupce jsou pozemky okolo velká překážka. Kvůli nim se město už dříve pokoušelo objekt prodat výhodněji - bez úspěchu.

„I pro nás je to komplikace,“ chápe Londovský, jemuž teď nezbývá než čekat.

„Čekám už rok, s vyčkáním do podzimu ale nemám problém. Projektová dokumentace je z poloviny hotová, pokračovat v ní budu až po závazném rozhodnutí města,“ přiblížil Londovský.

Zájemce chce do budovy investovat celkem 22 milionů

Dodal, že ohledně ceny nemůže konkurovat silným developerům, nicméně připustil, že dokáže změnit rozsah investice, a tedy i cenu za nemovitost.

„Cenu sedm milionů jsem navrhl s ohledem na investice do technologie výroby piva, která vyjde na 7,5 milionu. Další náklady se týkají opravy budovy či jejího vnitřního vybavení. Celkově jde o 22 milionů,“ shrnul Londovský, který v Prostějově postavil a provozuje už dva minipivovary s restauracemi.

Budova bývalého soudu ze 16. století patří spolu s kostelem a zámkem, o jehož přestavbě se teď také debatuje, k nejstarším budovám v centru Zlína. Cenné na ní jsou především sklepní klenby, poslední roky ale vše chátrá.

Podle opozičního zastupitele Romana Vaigela z ČSSD by mohlo město na vlastní náklady vybudovat vedle pivovaru patrové parkoviště s obchody a restauracemi.

„Pokud bude projekt rozumně vymyšlený, bude vždy ziskový. A oživí centrum města,“ podotkl Vaigel.