Karel Zeman je zřejmě nejznámějším autorem, který pracoval ve Zlíně. | foto: Archiv MF DNES

Zlín pojmenoval nové ulice po slavných filmařích, svoji má i Zeman

  • 0
Zlín se rozhodl pojmenovat nové ulice po slavných tvůrcích z místních filmových ateliérů. Ve čtvrti Kudlov tak nyní budou lidé bydlet v deseti ulicích, které budou připomínat zlínskou filmovou tvorbu. Pojmenované jsou například po Hermíně Týrlové, Karlu Zemanovi, Elmaru Klosovi nebo Alexandru Hackenschmiedovi.

Pojmenování ulic schválili na konci června zlínští zastupitelé. "Je důležité, že si město konečně vzpomnělo na lidi, kteří tady založili filmovou slávu," pochválil rozhodnutí radnice filmový historik Jiří Novotný.

Deset „filmových“ ulic ve Zlíně

Zemanova
Klosova
H. Týrlové
Koldova
Liškova
Rozkopalova
Pinkavova
Cvrčkova
Novotného
Hackenschmiedova

Sám v jednom domě na Kudlově stále bydlí. Jedna z nových ulic ponese název po jeho otci, režisérovi dokumentárních filmů Jaroslavu Novotném, který ve 30. letech v ateliérech začínal po boku Elmara Klose nebo Alexandra Hackenschmieda.

Nedaleko od něj žila také režisérka Hermína Týrlová, která po Fabiánce, jak se domům okolo ateliérů stále říká, venčila své pejsky. "Chodili jsme k ní často na návštěvu," nostalgicky vzpomíná Novotný.

Městská komise pro názvosloví a místní orientaci se o nových jménech na Kudlově nemusela příliš dohadovat. Návrh jednomyslně schválila.

Rozestavěné domy v nových ulicích ve zlínské části Kudlov pojmenovaných po
Rozestavěné domy v nových ulicích ve zlínské části Kudlov pojmenovaných po...
Rozestavěné domy v nových ulicích ve zlínské části Kudlov pojmenovaných po

Rozestavěné domy v nových ulicích ve zlínské části Kudlov pojmenovaných po místních slavných filmařích.

"Už v minulosti jsme pojmenování ulic nebo veřejných prostranství po osobnostech spojených s ateliéry zvažovali," potvrdil předseda komise Tomáš Lang.

Filmové ateliéry ve Zlíně

Právě slaví 75. výročí svého vzniku. Navrhl je architekt Vladimír Karfík a původně měly sloužit hlavně pro firmu Baťa k natáčení reklamních filmů.

Pro zaměstnance a tvůrce nechal Baťa dokonce postavit i domky a čtvrti se začalo říkat Fabiánka, podle zkratky Filmových ateliérů Baťa.

Rozhodnutí komise posvětili i radní. V té chvíli ale chybělo to hlavní: souhlas rodin filmařů s používáním jména jejich předků.

"Není to povinné, ale považovali jsme za slušnost je o to požádat," vysvětlil Lang.

Radnice proto rozeslala informační dopisy rodinám a příbuzným slavných filmařů. Jeden z dopisů putoval v anglickém jazyce dokonce do Spojených států, kde žijí příbuzní jednoho z tvůrců.

Zpět se do Zlína vrátily jen kladné a souhlasné dopisy, ve kterých rodiny pojmenování ulic schvalovaly.

Přestože své návrhy projednává názvoslovná komise i s místními občany, v tomto případě tak neučinila. Komise místní části Kudlov údajně s novou výstavbou padesáti domů nesouhlasila, a k pojmenování se proto nevyjádřila.