Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Ve sporu o zlínské vodárny hledá magistrát nezávislou právní kancelář

  • 10
Zlínská radnice shání renomovanou právnickou kancelář, která posoudí odůvodnění rozsudku ve sporu o vodárny. Ten loni v listopadu uvedl, že jedna z klíčových valných hromad Vodovodů a kanalizací Zlín v roce 2004 byla neplatná.

Na valné hromadě se rozhodlo, že část podniku si koupí a část pronajme nadnárodní koncern Veolia Water, který zanedlouho začal podnik provozovat.

Většina zisku jde nyní Veolii. Vodárny, jež patří obcím a městům, se musejí o infrastrukturu starat.

Některé obce apelují na to, že by si měly samosprávy podnik převzít zpátky, protože jeho převod byl neplatný. Jiné, včetně Zlína, chtějí čekat na odůvodnění soudu, které prověří právníci (o rozhodnutí soudu čtěte zde).

„Vytipováváme si na to nezávislé právnické kanceláře a není jednoduché najít takové, které nejsou závislé na nadnárodním koncernu, jakým je Veolie,“ řekl na čtvrtečním zastupitelstvu náměstek primátora Jiří Korec z ANO.

Přestřelka na zastupitelstvu

Koalice STAN a ANO razí názor, že je třeba čekat na doručení odůvodnění rozsudku, čímž současně nabude právní moci. Opozice považuje takový postoj za vlažný.

„Analýzy právníků jsou jedna věc a postoj rady druhá. Měla by vzkázat občanům, jakým způsobem se připravuje na situaci, která nastane. Měla by mít koncept řešení a být aktivnější,“ myslí si zastupitel za ČSSD Roman Vaigel.

„Máš nějaký konkrétní návrh? Takhle se o tom můžeme bavit šest hodin,“ reagoval primátor Miroslav Adámek (STAN).

„Asi nikdo nezpochybňuje, že se tehdy něco stalo špatně (v roce 2004). Ale reagovat můžeme až podle odůvodnění rozsudku. Ve hře jsou všechny varianty,“ dodal náměstek Ondřej Běták (STAN).

Různé výklady rozhodnutí soudu

V úvahu přichází vedle převzetí podniku městy a obcemi také úprava současného provozního modelu.

„Město bude mít možnost převzít podnik zpátky a bude se řešit i platnost pronájmu,“ je přesvědčen zastupitel Pavel Brada z ANO.

Ten nařkl právníka radnice Oldřicha Hlaváčka, že manipuluje se zastupitelstvem. Hlaváček řekl, že po právní stránce bylo na valné hromadě 2004 ze strany Zlína vše v pořádku a že smlouvu o nájmu (tedy provozování) vodáren nikdo nezrušil.

Faktem je, že soud rozhodl o neplatnosti valné hromady, na níž se odsouhlasil prodej a pronájem. Podle některých výkladů je ale na tuto smlouvu navázaná smlouva o provozování podniku.