Klinika reprodukční medicíny odebírá a mrazí vajíčka ženám vážně nemocným či bez partnera. Použít se dají třeba i za deset let.

Klinika reprodukční medicíny odebírá a mrazí vajíčka ženám vážně nemocným či bez partnera. Použít se dají třeba i za deset let. | foto: Profimedia.cz

Ženám nemocným či bez partnera schová zlínská klinika vajíčka na později

  • 3
S převratnou novinkou pro ženy po rakovině či bez partnera přišla Klinika reprodukční medicíny ve Zlíně. Zcela běžně jim nabízí možnost zmražení vajíček. Nabídky už využilo dvacet žen a hlásí se další. Zaplatí desetitisíce korun.

Evě ze Zlína lékaři v jejích čtyřiadvaceti letech zjistili nádor v prsu. "Prodělaná chemoterapie mě připravila o možnost otěhotnět," svěřila se mladá žena. Nad nemocí vyhrála, ale děti už mít nemůže.

Simona je asistentka ředitele, je jí sedmatřicet let a nemá partnera. Proč? "Většinu času trávím v práci, pak zajdu do posilovny, na kosmetiku a večer se učím angličtinu," líčí.

Šanci právě těmto i jiným ženám dává nový program Kliniky reprodukční medicíny ve Zlíně. Počet žen, které se rozhodují, že si nechají zmrazit svá vajíčka totiž stále roste. "Je to doslova boom, fenomén posledních měsíců," potvrdil zájem ředitel Kliniky reprodukční medicíny ve Zlíně David Rumpík.

Zájem mají hlavně ženy mezi třicátým a čtyřicátým rokem

Od začátku roku už si tady vajíčka nechalo zmrazit asi dvacet žen. "Bylo to opravdu velké překvapení, mysleli jsme si, že to budou jednotlivci, ale rozhodně ne desítky žen," konstatoval lékař.

Odborníci ve Zlíně a ve své pobočce v Brně nabízejí tuto novinku naprosto rutinně jako jediní v Česku. Pro jiná zařízení není mražení vajíček až tak běžné a v nabídce je spíš jakýmsi experimentem.

V zahraničí má zmražení vajíček velký úspěch především mezi ženami, kterým je mezi 30 a 40 lety, jsou pracovně vytížené a nemají přítele. Bojí se, že než ho najdou, budou ve věku, kdy už vajíčka ztrácejí kvalitu a hrozí, že by nemohly mít vlastní děti. Proto si je nechají zmrazit.

Nová metoda zmrazení zvyšuje šanci otěhotnět na 50 procent

Velkou roli může převratná novinka sehrát i u žen, které jsou vážně nemocné. Pokud rakovinu lékaři diagnostikují u muže, automaticky ho posílají na kliniku kvůli zmražení spermií. Ženy ale lékaři zatím neměli kam posílat. Teď se situace mění. "Podle mě je to otázka jednoho roku, než si na to onkologové zvyknou," věří Rumpík.

Nová metoda navíc dává ženám větší šance na otěhotnění než dosud. Pokud lékaři zmrazili vajíčko starou metodou, byla šance pětiprocentní. Teď se zvýšila na padesát procent. "Dvě ze čtyř žen, kterým jsme zmrazili vajíčka novou technikou, jsou těhotné. To je zlom," zdůraznil Rumpík.

Moderní technika totiž spočívá v tom, že odebraná vajíčka se velmi rychle zmrazí. Díky tomu zůstanou v nezměněném stavu dlouhé roky.

Ceny odběru se různí, záleží na pojišťovně

Pokud se ženy rozhodnou a přijdou na zlínskou kliniku, prodělají klasické vyšetření. To zahrnuje ultrazvuk nebo návštěvu gynekologa. Výsledkem má být jasná informace, zda má žena funkční vaječníky. Pokud ano, lékaři jí odeberou několik vajíček a zmrazí je.

Každý rok, který jsou vajíčka uložená ve speciální nádobě, stojí klientku jeden tisíc korun. Dražší je ale samotný odběr vajíček. Ten může vyjít až na 60 tisíc korun. "Záleží to hodně na zdravotních pojišťovnách, které musejí říct, jestli kromě umělého oplodnění budou hradit i odběr vajíček," vysvětlil Rumpík.

Klinika reprodukční medicíny funguje ve Zlíně desátý rok. Umělým oplodněním pomohli zdejší lékaři na svět dvěma tisícovkám dětí. Do Zlína kvůli tomu letos jezdí i více cizinců. Zahraniční klienti teď tvoří čtvrtinu zájemců.

,