Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Žena po bodnutí vykrvácela, soud poslal partnera za mříže na 10 let

  • 0
Za loňské napadení ženy ze Vsetína, které skončilo bodnutím do stehna a jejím vykrvácením, si její partner Richard Dostál odpyká ve vězení deset let. Rozhodl o tom olomoucký krajský soud, který šestačtyřicetiletého muže poslal do vězení za těžké ublížení na zdraví.

"Muži hrozilo za těžké ublížení na zdraví osm až šestnáct let. Násilí v rodině trvalo delší dobu, což vyplývá ze spisů. Nemohli jsme proto ukládat trest při samé spodní hranici, ale o něco vyšší," shrnul soudce Eduard Ondrášek.

Muž podle obžaloby ve stavu těžké opilosti zaútočil na ženu v polovině března loňského roku. Svou partnerku úmyslně bodl kuchyňským nožem do stehna. Nůž proťal stehenní tepnu a žena podle znalců do tří minut vykrvácela.

Nezaměstnaný otec dvou dětí, který byl v minulosti trestán za neplacení výživného, svou vinu před soudem popřel. Již dříve uvedl, že se svou partnerkou již několik dní předtím popíjeli alkohol.

Po probuzení jsem ji už našel mrtvou, tvrdil odsouzený

"Šel jsem si lehnout, a když jsem se vzbudil, našel jsem Taťánu v kaluži krve, byl jsem z toho v šoku. Já bych jí neublížil, i když měla své roupy a volala zbytečně policii. Když pila, vyváděla," tvrdil Dostál. Na dotaz soudce, jak si mohla zranění způsobit, tvrdil, že mohla zavrávorat a spadnout. Navíc měla podle něj tendence si sama ubližovat.

Z výpovědí dcery zabité ženy přitom naopak vyplynulo, že muž její matku fyzicky napadal. Před soudem dokonce vypověděla, že matka musela nosit paruku, protože měla vytrhané vlasy, a po některých napadeních modřiny a zlomená žebra.

Jedním z klíčových důkazů při rozhodování o vině muže byl podle soudce telefonát ženy v osudný den na policejní stanici. "Klíčovou věcí byla nahrávka policie, kde je záznam, že žena oznamuje, že ji partner ohrožuje nožem, že se jej bojí, ať policisté rychle dojedou," doplnil soudce.

Kvůli případu je obviněný také policista z operačního střediska

Právě na tento telefonát však policisté, kteří v domácnosti zasahovali i v minulosti, na operačním středisku pozapomněli. Na místo vyjela hlídka až po 40 minutách, to však již bylo pozdě.

Postupem policistů se zabývala policejní inspekce. Za hlavního viníka tragédie byl označen policista, který vyslechl tísňové volání ženy žádající o pomoc před jejím opilým agresivním partnerem.

Inspekce ho původně navrhla obvinit z trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, pak byl jeho čin překvalifikován na porušování dozorčí služby. Inspekce pochybení viděla v tom, že policista měl rovnou poslat na místo hlídku a nepředávat získané informace do počítače jiným operačním důstojníkům.

,