Vratislav Mynář ve své hospodě Na srubu v Osvětimanech.

Vratislav Mynář ve své hospodě Na srubu v Osvětimanech. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Prezidentův kancléř Mynář uspěl v Osvětimanech, starostou být nechce

  • 20
Úřadovat na Pražském hradě, nebo šéfovat úřadu městysu Osvětimany? Vratislav Mynář má jasno. Ačkoliv doma na Slovácku dovedl Stranu práv občanů k vítězství v komunálních volbách, dál zůstane kancléřem prezidenta a v Osvětimanech podpoří setrvání komunistického starosty.

Vratislav Mynář v Osvětimanech trvale žije a podniká - vlastní zde třeba sportovní areál s lyžařským svahem, penzionem a hospůdkou. Obecním zastupitelem je už od roku 2006.

V letošních komunálních volbách tradičně kandidoval coby lídr Strany práv občanů, v letech 2010 až 2013 byl i celostátním šéfem Zemanovců.

Strana v Osvětimanech získala téměř dvacet procent hlasů a Mynář jako jednička suverénně nejvíc preferenčních hlasů.

Výsledky voleb

„Každé vítězství potěší, ale lhal bych, kdybych řekl, že jsem nečekal dobrý volební výsledek,“ potvrdil Mynář, že řada lidí oceňuje, co pro Osvětimany udělal.

Strana práv občanů navíc oproti minulým volbám získala v obci skoro dvojnásobný počet hlasů. Polepšili si i komunisté, kteří měli dosud v zastupitelstvu jen starostu Otakara Berku.

„Máme výborného starostu pana Berku. Šli jsme do voleb proto, aby jím byl i dál. Já si vzhledem k práci, kterou dělám, nedovedu představit funkci starosty,“ poznamenal Mynář.

Jeho předvolební kampaň vyvrcholila v Osvětimanech koncertem tradičního podporovatele Zemanovců, zpěváka slováckých lidových písní Jožky Černého.

„Chtěli jsme lidem naslouchat a také jim ukázat, co jsme tady už dokázali,“ popsal Vratislav Mynář, čím se snažil místní obyvatele oslovit.

Dvě ryze ženské kandidátky ho překvapily

Gratulaci k lokálnímu volebnímu úspěchu od svého šéfa, českého prezidenta Miloše Zemana, ještě nedostal.

„Spolu jsme to nerozebírali. My jsme v Osvětimanech měli hody a pan prezident o víkendu zaslouženě odpočívá na zámku v Lánech,“ usmál se Mynář, který zatím povolební vyjednávání v Osvětimanech nevedl.

„V sobotu byla veselice, radování, na politiku bude dost času. Věřím, že se na pokračování v naší práci dokážeme s našimi partnery dohodnout.“

V Osvětimanech se znovu potvrdilo, že jsou politicky velmi roztříštěné. Před čtyřmi lety se o hlasy ucházelo třináct uskupení, tentokrát jich šlo do voleb devět s celkem 99 kandidáty, což je na obec s 712 oprávněnými voliči velmi vysoké číslo.

Jako jediná se do nového zastupitelstva nedostala dvě ryze ženská hnutí: Nezávislé ženy Osvětiman a Sdružení nezávislých kandidátů - ženy.

„Přiznám se, že nerozumím tomu, proč ženy postavily dvě kandidátní listiny. Když jsem se dozvěděl o jejich vzniku, říkal jsem, že je to škoda. Kdyby spojily síly a vytvořily jednu, kde by byly promíchané věkem a zkušenostmi, měly by větší šanci na úspěch. Cítil jsem z nich velké odhodlání,“ ocenil Mynář ženské kandidátky.