Jeden z obřích plakátů Zemanovců na stěně bývalé věznice v Uherském Hradišti. | foto: Iniciativa za důstojné využití věznice v Uh. Hradišti

Billboardy Zemanovců musí z věznice v Hradišti zmizet, nařídil soud

  • 15
Okresní soud nařídil stáhnout z bývalé věznice v Uherském Hradišti obří předvolební billboardy Zemanovců. Zareagoval tak na nevoli veřejnosti i zájem úředníků. Reklamní agentura ale chce plachty sundat až příští týden, kdy už se konají volby. Tvrdí, že to dřív nestihne.

Když v úterý vyšel na iDNES.cz článek popisující skutečnost, že na věznici v Uherském Hradišti, kde fašisté a komunisté mučili a vraždili politické vězně, visí obří předvolební plakáty Zemanovců (přečíst si jej můžete zde), vzbudil mezi veřejností výraznou vlnu nevole.

Okresní soud v Uherském Hradišti, který budovu spravuje, se na výtky rozhodl zareagovat. S reklamní agenturou Matchball sice smlouvu na pronájem uzavřel a neviděl na ní nic špatného, nyní ale agentuře nařídil, že billboardy musí pryč. Stála za tím mimo jiné aktivita místní radnice.

"Kontaktovali jsme soud a chtěli jsme vysvětlení, jak se plakáty na budově objevily," uvedla vedoucí oddělení architektury z odboru architektury, plánování a rozvoje města Radka Borunská.

Agentura měla podle ní ve smlouvě podmínku, že si musí vyřídit příslušná stanoviska dotčených orgánů státní správy. "A to neučinili," vysvětlila Borunská. Soud proto nařídil billboardy odstranit pro nedodržení smluvních podmínek.

Na sundání billboardů nemá agentura čas

Nařízené odstranění obřích plachet s podobiznou krajské jedničky SPOZ Vratislava Mynáře se ale nejspíš částečně mine účinkem.

"Plachty půjdou dolů během příštího týdne," potvrdil MF DNES jednatel agentury Matchball Jiří Rozsypálek, že billboardy sundá až krátce před volbami, které se konají příští týden v pátek a sobotu.

"Účinkem se to asi mine, není to ale naše chyba. Práce je moc, neřešíme jen SPOZ, plány jsou na čtrnáct dní dopředu," tvrdí Rozsypálek.

Jeden z obřích plakátů Zemanovců na stěně bývalé věznice v Uherském Hradišti.

Jeden z obřích plakátů Zemanovců na stěně bývalé věznice v Uherském Hradišti.

Nemohla ale agentura předpokládat, že reklamy na hradišťské věznici přinesou problémy? Sdružení Memoria proti ní protestovalo už při prezidentské volbě, kdy na věznici visely billboardy agentury JCDecaux s Milošem Zemanem.

"Děláme toho celkem dost, už jsem asi nějak otupěl. Kdybych to měl řešit, půlku věcí bych musel vyházet," přiznal Rozsypálek.

Podle architektky Borunské se podobné případy řeší složitě. "V situaci, kdy už to tam visí načerno, je obtížné s tím z hlediska sankcí něco dělat. Museli bychom totiž ve správním řízení absolvovat všechny úkony dané správním řádem. A než by to proběhlo, bude po volbách," poznamenala Borunská.

Nechybovali jsme, tvrdí nadále šéfka soudu

Na fakt, že se chystá odstranění billboardů, upozornil na svém facebookovém profilu místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS).

"Smlouvu na pronájem stěny věznice uzavřelo ministerstvo spravedlnosti s reklamní agenturou a de facto tím obešlo Okresní soud," napsal mimo jiné. Takto ho prý informovali podřízení.

Takové vysvětlení ale ministerstvo vzápětí odmítlo. "Tím, kdo může uzavírat smlouvy, je okresní soud," reagoval mluvčí ministerstva spravedlnosti Robert Schuster.

Ministerstvo podle něj pouze schvalovací doložkou potvrzuje, že takový právní stav je formálně v pořádku.

"Žádná chyba z naší strany nebyla," reagovala předsedkyně okresního soudu v Uherském Hradišti Hana Kurfiřtová. Ta už dříve uvedla, že reklamní agentuře vyhověli i proto, že "je to pro údržbu budovy pěkný příjem".

Soud reklamní plochy pronajal 8. října agentuře Matchball do konce letošního roku. Za celkem čtyři reklamní plochy zaplatí agentura 14 520 korun.

Vyjádření krajského lídra Zemanovců Vratislava Mynáře, se redakci MF DNES získat nepodařilo, telefon ve čtvrtek nezvedal a nereagoval ani na esemesky. V úterý o billboardech na věznici řekl: "Neberu to jako místo, kde byli trýzněni a vězněni naši spoluobčané, ale prostě jako reklamní plochu."

"Potvrdilo se, že má smysl nemlčet a nebát se a vyvolat debatu," shrnula Anna Stránská, místopředsedkyně sdružení Memoria, které usiluje o důstojné využití budovy, kde byli vězněni, mučeni i popravováni političtí odpůrci fašismu i komunismu. "Na takovéto místo přece reklama nepatří, natož politická agitace," dodala.