Klíšťata jsou v těchto dnech mimořádně aktivní, vyhovuje jim teplé a vlhké počasí. (Ilustrační snímek)

Klíšťata jsou v těchto dnech mimořádně aktivní, vyhovuje jim teplé a vlhké počasí. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Pozor na klíšťata. Ve Zlínském kraji už je první případ encefalitidy

  • 0
Sezona klíšťat už naplno začala. V tomto týdnu jsou extrémně aktivní. Lékaři ve Zlínském kraji hlásí první případ klíšťové encefalitidy. Lymskou boreliózou je nakažených 103 lidí. Očkování a pečlivá ochrana mohou pomoci.

Uzavřené boty, vhodné oblečení a repelent. Odborníci varují, že chodit do přírody bez takového vybavení, je v těchto dnech riziko. Ve Zlínském kraji už je dokonce první člověk nakažený klíšťovou encefalitidou. A těch, kteří mají lymskou boreliózu, je více než sto.

Jak odstranit klíště

Použijte kleštičky, pinzetu nebo speciální kartu. Podeberte ho co nejblíže kůži a pohyby ze strany na stranu ho pomalu vyviklejte.

Nepoužívejte olej, máslo ani dezinfekci. Zasažené místo po odstranění klíštěte vydezinfikujte.

 Pokud chcete vědět, zda bylo infikované, vložte ho do sáčku a pošlete do specializované laboratoře.

"Není to ale tak dramatické, jak to na první pohled vypadá," uklidnila  epidemioložka z krajské hygienické stanice Hana Tkadlecová. "Ne všechny případy jsou akutní, promítají se do toho i napadení z loňska, a také se zlepšilo hlášení pozitivních výsledků z laboratoří," vysvětlila.

Riziko je ale v těchto dnech nejvyšší. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu přidělili aktivitě klíšťat na stupnici od jedné do deseti nejvyšší hodnocení. Až do pátku devítku a o víkendu dokonce desítku.

"V posledních týdnech se totiž k teplému počasí přidalo i vlhko," zdůvodnila Tkadlecová.

Na klíšťata se dá narazit prakticky kdekoliv. V zahradách, na dětském hřišti i v městském parku. Ideální jsou pro ně břehy řek, zarostlé vlhké lesy, vyšší tráva ve stínu. Naopak se vyhýbají prosluněným suchým místům a jehličnatým lesům bez porostu.

Encefalitida vypadá na první pohled jako chřipka

Hygienici dokonce ví, kde jsou ve Zlínském kraji nebezpečná místa. Jednou z oblastí je třeba Uherskohradišťsko, konkrétně buchlovské hory a okolí obcí Košíky a Jankovice. Nakažená klíšťata jsou také u Zádveřických a Lipských pasek nebo v okolí obce Vlachovice.

Na Valašsku je zase dobré vyhnout se přírodě v okolí Hrachovce, Seninky a Liptálu nebo také Luhačovicku. "Tam máme dokonce prokázaná ohniska klíšťové encefalitidy," upozornila Tkadlecová. Boreliózu má podle průzkumů až 30 procent všech klíšťat.

Při zasažení radí odborníci parazita co nejdříve odstranit. A pak sledovat případné zdravotní potíže. Nebezpečnější encefalitida může na první pohled vypadat jako běžná chřipka. Pokud ale postupuje dál, přidají se horší a závažnější projevy.

"Vysoké teploty, velké bolesti hlavy a zvracení," popsala primářka infekčního oddělení uherskohradišťské nemocnice Eva Černá.

Naopak borelióza se nemusí projevit vůbec a skrytě zasáhne nervovou soustavu či klouby. Bezpečně se dá poznat v případě, že zasáhne kůži, na které se objeví červený flek se světlým středem.

Nejvíce ohroženi závažnější formou onemocnění jsou starší lidé, kteří mají i jiné potíže. Vakcína existuje pouze na klíšťovou encefalitidu. Na očkování se dá zajít i teď. I když účinek už nebude takový jako při očkování v zimě.

A lékaři upozorňují i na další věc. "Dospělí vždycky říkají, že musí myslet na děti a nechají naočkovat pouze je. Ale měli by myslet úplně stejně i na sebe, právě aby se mohli ve zdraví svým dětem věnovat," zdůraznila Černá.