Policistům, kteří ženu připoutali k mříži, navrhuje žalobce podmínky

  • 35
Podmíněné tresty navrhl u uherskohradišťského soudu státní zástupce trojici policistů. Viní je z nepřiměřeného zákroku vůči agresivní opilé ženě, kterou připoutali k mříži v cele. Policisté ale jakékoliv pochybení znovu odmítli a požadují zproštění obžaloby.

Policejní hlídka zadržela ženu loni v únoru poté, co demolovala dveře výtahu v jednom z uherskohradišťských paneláků. Pozdější zkouška v jejím dechu odhalila 2,11 promile alkoholu.

Žena se však neuklidnila ani po převezení na policejní služebnu. Z videí, která byla před soudem promítnuta při minulém stání, je zřejmé, že kopala do dveří na chodbě a vulgárně urážela policisty. V tomtéž pokračovala také v cele předběžného zadržení. Proto se ji policisté rozhodli na 11 minut s rukama nad hlavou připoutat k mříži (více zde).

„Jejich zákrok byl nepřiměřený. Nešlo sice o mučení nebo kruté nelidské zacházení, vůči zadržené se ale policisté dopustili ponižujícího jednání. Postupovali v rozporu se zákonem i morálními zásadami,“ poukázal ve své závěrečné řeči státní zástupce Leo Foltýn.

Zmocněnkyně poškozené Stanislava Sládeková poznamenala, že pouta do už zabezpečeného prostředí, jakým je cela, nepatří. Připoutání k mříži prý ženě způsobilo bolest i pocity strachu a méněcennosti.

„Byl to zásah do lidské důstojnosti, potrestali ji za její předchozí chování,“ řekla Sládeková.

Psychicky nemocnou ženu, která má s alkoholem dlouhodobé potíže a několikrát skončila na záchytné stanici, policisté v Uherském Hradišti dobře znají. K jejímu spoutání se ale údajně rozhodli proto, aby se při svém řádění nezranila a nedošlo také k případné škodě na majetku.

„Žádný předpis způsob poutání neupravuje,“ podotkl obhájce jednoho z policistů Mojmír Ohnoutka.

Rozsudek by měl zaznít příští týden

Výkřiky bolesti ze strany ženy, které byly na zmíněné videonahrávce patrné, pak označil za hrané. „Chtěla si pouze vymoci odpoutání,“ doplnil.

Samotná žena se k pondělnímu jednání nedostavila. Nadále však trvá na odškodnění ve výši 500 tisíc korun. Státní zástupce navrhl, aby byla žádost řešena samostatně v občansko-správním sporu.

„Kvůli újmě, která jí byla způsobena na základních právech, považuji požadovanou částku za přiměřenou,“ zhodnotila Sládeková.

„Poškozené, která je závadovou a nevyzpytatelnou osobou, žádná majetková ani nemajetková újma nevznikla,“ opáčil Ohnoutka.

Sami policisté, kterým za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí až pět let vězení, před soudem nevypovídali. Ve svých závěrečných řečech se ale Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil shodli na tom, že se cítí nevinní.

„V žádném případě jsem se nikomu nemstil,“ ujistil Vaněk. Toho státní zástupce navíc viní ještě z porušení povinnosti dozorčí či jiné služby.

Dva z policistů byli po incidentu zproštěni výkonu služby, třetí už u sboru nepracuje. Rozsudek by měl soud vynést ve čtvrtek 6. dubna.