Tomáš Březina v rozhovoru se svým obhájcem.

Tomáš Březina v rozhovoru se svým obhájcem. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Zbylí obžalovaní z kauzy Březinovy lihové mafie žádají mírnější tresty

  • 6
Zatímco šéf lihové mafie Radek Březina ze Zlína-Kostelce je před blížícím se vyhlášením rozsudku připravený na přísné potrestání, zbylí obžalovaní včetně jeho mladšího bratra Tomáše žádají olomoucký soud o mírnější tresty. Dozvědí se je 22. prosince.

Právě pro Tomáše Březinu žalobce navrhl jako jedinému spolupracujícímu čtyři roky, nejméně z celé sedmičlenné organizované skupiny.

A i sám obžalovaný požádal v pondělí olomoucký krajský soud v kauze lihové mafie o mírnější trest - na rozdíl od jeho bratra (více o Radkovi Březinovi zde).

Podle Březiny mladšího by měl soud zohlednit i to, že pomohl odkrýt trestnou činnost v tomto případu i v navazujících trestních řízeních.

O mírnější trest požádali i další obžalovaní, svou vinu většinou doznali. Rozsudek měl původně zaznít hned v druhé prosincové úterý, nakonec ale soudce jednání odročil až na 22. prosince. Důvodem je rozsáhlost obžaloby.

Tomáš Březina: Mým trestem bude celoživotní strach

Tomáši Březinovi navrhuje žalobce jako jedinému status spolupracujícího. Ve své závěrečné řeči Březina mladší uvedl, že vinu nepopírá.

„Je mi jasné, že budu muset jít na nějakou dobu do výkonu trestu, přeji si, aby ta doba byla co nejkratší. Státní zástupce nedostatečně zohlednil mou budoucnost,“ uvedl Tomáš Březina.

Poukázal na to, že trestnou činnost v roli klíčového svědka rozkrývá ještě v dalších čtyřiceti trestních řízeních.

„Budu se muset před těmi lidmi skrývat, budu mít před nimi strach, je to doživotní trest,“ uvedl Březina mladší.

Vyzdvihl i svou spolupráci v kauze lihové mafie.

„Moje výpověď byla jediná pravdivá. Myslím, že má spolupráce byla velmi podstatná a zásadní. Určitě by se nedala věc soudit s takovou výši škody i v takovém počtu obžalovaných. Já jsem přinesl to gros,“ dodal Tomáš Březina.

Zbylí obžalovaní: Jsme vinni, ale jen jsme plnili pokyny

Svou vinu přiznala i většina zbývajících obžalovaných. Poukazovali však na to, že pouze plnili pokyn nadřízených.

Skladník Rostislav Hanulík apeloval na soud kvůli své rodinné situaci a snaze zajistit péči pro nemocné dítě.

„Vstoupil jsem do rozjetého vlaku, ze kterého nešlo vystoupit,“ uvedl Hanulík, jenž je kvůli problémům s páteří v invalidním důchodu. Dodal, že bez stabilního příjmu by nezabezpečil rodinu.

Jednatel Březinovy společnosti Morávia-Chem Radek Menšík svou vinu přiznal a uvedl, že toho upřímně lituje. Tvrdil, že když začal podnikat s Březinou, netušil, že jde o nelegální činnost.

„Měl jsem z Radka Březiny velký strach, dovedl se s každým, kdo mu odporoval, rychle vypořádat,“ uvedl.

Řekl, že úkoly uložené Březinou často nevykonával. Odmítl, že by se trestné činnosti dopustil ze ziskuchtivosti. Je podle něj nespravedlivé, aby lidé, kteří jej úkolovali, dostali nižší trest, jak navrhuje žalobce.

Podle obžaloby lihová mafie v čele s Radkem Březinou připravila stát na daních při obchodech s nelegálním lihem o 6,7 miliardy korun. Nejvyšší trest hrozí Radkovi Březinovi, 13 let a čtyři měsíce.

Dalším obžalovaným, kteří byli údajně členy organizované zločinecké skupiny, navrhl žalobce tresty do 12 let. Osmému obžalovanému, Tomáši Pantlíkovi, jenž stojí před soudem jen kvůli skladu lihu v Olomouci, navrhl trest tři až čtyři roky.

,