Zásoby vody ve Zlínském kraji se nelepší. Pomoci může jedině vydatná sněhová pokrývka během zimy. (Ilustrační snímek)

Zásoby vody ve Zlínském kraji se nelepší. Pomoci může jedině vydatná sněhová pokrývka během zimy. (Ilustrační snímek) | foto: Josef Stukbauer

Deštivých dnů je víc, vody stále málo. Zásoby dokáže doplnit sníh

  • 0
Přestože v posledních dnech ve Zlínském kraji konečně výrazněji zapršelo, řekám to příliš nepomohlo a také hladiny podzemních vod zůstávají pod normálem. Kritická situace byla ještě před pár dny například i na Moravě ve Spytihněvi i na Dřevnici v Kašavě.

„Stále je srážkový deficit. Na Bečvě je ale vodní stav díky dešťům nad hranicí sucha,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Přestože lidé nemají na podzim takovou spotřebu vody jako v létě, kdy napouštěli bazény a zalévali zahrádky, situace se výrazně nelepší (jaká byla situace v létě čtěte zde). Zdroje podzemních vod nejsou vydatné, kvůli čemuž zůstávají i přítoky nádrží slabé. Vodohospodáři z nich nemohou odpouštět více vody.

„V současné době zjišťujeme jen minimální průtoky pod nádržemi. Na začátku listopadu jsme krátkodobě odpouštěli větší množství z nádrže Bystřička, aby se hydrologická situace zlepšila,“ přiblížila Tomíčková.

V nádržích ve Zlínském kraji je však vody zatím relativně dost. Naplněné jsou v rozmezí od 45 do 80 procent. Nejprázdnější je vodárenská nádrž Ludkovice, v níž není ani polovina obvyklého množství. „Pro naplnění nádrží v příštím roce bude velmi důležité, aby v jejich povodí byla vydatná sněhová pokrývka,“ nastínila Tomíčková. Deficit podzemních vod se však může doplňovat i rok.

Tak nízké hladiny spodních vod byly naposledy před 41 lety

„Do zimy už se to příliš měnit nebude. Hladiny podzemních vod teď většinou stagnují,“ souhlasí vedoucí oddělení hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Eva Soukalová.

Konkrétně 60 procent zdrojů podzemních vod stagnuje nebo pomalu roste a zbytek ještě postupně klesá. Pod normálem je 82 procent podzemních vod. Nejhorší situace je ve Zlínském kraji v povodí Bečvy.

„Pokud nebude v zimě sněhová pokrývka, bude to na jaře hodně špatné. Zásoby se doplní, jen když napadne sníh,“ potvrdila Soukalová s tím, že výhled na zimu je zatím hodně nejistý.

Naposledy byly tak nízké hladiny spodních vod v roce 1974. Soukalová ještě připomněla, že v roce 2003 spadlo od ledna do srpna ještě méně srážek než letos, nakonec se ale situace vrátila do normálu.