Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga v kanceláři společnosti

Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga v kanceláři společnosti | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lihová kauza pokračuje. K soudu míří obžaloba jednatele likérky Drak

  • 2
Někdejšího jednatele pololegální Likérky Drak z Chvalčova Pavla Čanigu čeká soud za to, že nakupoval ve velkém nelegální líh od lihového bosse Radka Březiny.

Březina byl neoficiálním majitelem likérky a před koncem loňského roku jej soud poslal do vězení na 13 let za daňové úniky kolem šesti miliard korun (více zde). Rozsudek zatím není pravomocný.

Spolu s Čanigou usedne na lavici obžalovaných i Robert Sedlařík, který alkohol se svojí firmou Verdana distribuoval, a jednatel společnosti Cyrano Nápoje Dominik Nagy, jenž tvrdý alkohol prodával.

„Obžaloba bude podána do jednoho dvou týdnů, potom začne soud,“ potvrdil žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje.

Všichni tři měli odebrat kolem pěti milionů litrů lihu, což znamená daňový únik 1,25 miliardy korun. Za to jim hrozí až 13 let vězení (více zde).

Čaniga na sebe upozornil na začátku metanolové aféry, když před novináři položil na stůl milion korun a řekl, že je dá tomu, kdo najde viníka (psali jsme zde). Nakonec se rozjelo rozsáhlé policejní vyšetřování, které ho i ostatní smetlo.

Březina usiluje o nižší trest

Všichni tři obchodníci s nelegálním lihem se po počátečním zapírání k daňovým únikům přiznali. Zpochybňují pouze množství vyrobeného lihu. Tvrdí, že ho bylo méně. „Takové množství by nebylo technicky možné na výrobních linkách likérky za dané období (deset let -pozn. red.) zpracovat,“ řekl před časem Čaniga.

Sedlařík už byl dříve odsouzen za daňové úniky s lihem i metanolovou aféru, protože distribuoval otrávený alkohol (více zde).

Soudu se později nevyhne ani obviněný majitel likérky AB Style z Frýdku-Místku Milan Antoniazi, který patřil k vůbec největším odběratelům nezdaněného Březinova lihu. Bez vědomí celníků podle policie koupil 3,8 milionu litrů lihu, čímž stát připravil o 990 milionů korun.

U konce ještě není ani Březinova kauza, protože se proti rozsudku odvolal a případ bude řešit Vrchní soud v Olomouci. Březina chce nižší trest, žalobce pro něho naopak požaduje trest vyšší (psali jsme zde).