Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský

Školy ve Zlínském kraji pořídily kamery, elektronický zámek i čipy

  • 0
V reakci na loňskou vraždu studenta ve Žďáru nad Sázavou získaly školy dotace na lepší zabezpečení budov. Mezi regiony, kde se dočkalo vylepšení nejvíce zařízení, patří Zlínský kraj.

Při pohledu zvenčí to není velká změna. U dveří do školy v Přílepích na Kroměřížsku je nový telefon, příchozí si možná všimne i kamery nebo faktu, že na zvonku je více tlačítek.

Každé z nich je určeno pro jinou třídu a také pro tělocvičnu a družinu. A když někdo zazvoní, objeví se jeho obličej na jednom z osmi monitorů.

„Díky tomu teď víme dopředu, komu otvíráme dveře. Navíc dotyčný zvoní přímo tam, kam potřebuje, a ostatní nijak neruší,“ popsala ředitelka přílepské základní školy Alice Kučerová.

Malotřídka v obci nedaleko Holešova s necelou tisícovkou obyvatel je jednou z deseti škol ve Zlínském kraji, kterým se podařilo získat peníze od ministerstva školství na zabezpečení školních budov.

Bezpečnost vylepšovali hlavně v malých obcích

Vláda nabídla finance po loňském tragickém útoku psychicky nemocné ženy na studenty ve Žďáru nad Sázavou, který skončil smrtí jednoho z nich. Ačkoliv žena mohla stejně zaútočit třeba na nádraží nebo v obchodě, zvedla se vlna zděšení, že školy nejsou bezpečné.

Kolik škol dostalo peníze na zabezpečení

  • Olomoucký kraj: 11
  • Zlínský kraj: 10
  • Moravskoslezský kraj: 9
  • Jihomoravský kraj: 9
  • Pardubický kraj: 4
  • Plzeňský kraj: 4
  • Středočeský kraj: 4
  • Královéhradecký kraj: 3
  • Ústecký kraj: 3
  • Kraj Vysočina: 2
  • Jihočeský kraj: 2
  • Liberecký kraj: 2
  • Praha: 2

Zdroj: MŠMT

Tu v Přílepích dosud chránilo madlo, které blokovalo dveře, a zvonek. Otvírat chodily učitelky, na příchozího ale nebylo odnikud dobře vidět.

„Myslím, že v ohrožení nejsou jen velké městské školy, na těch malých je mnohdy přístup nepovolaným snazší,“ upozornila Kučerová.

A ministerstvo dalo takovému názoru za pravdu. Z deseti úspěšných škol ve Zlínském kraji jsou jen tři městské, ostatní peníze mířily do malých obcí. Namátkou Pitína nebo Vigantic či Kladerub na Vsetínsku.

„Pořídili jsme videotelefony a děti i rodiče mají vstup přes čipy,“ řekla ředitelka kladerubské školy Helena Hegarová.

Čtyři tisíce žádostí z celé země, uspělo 65 škol

Z měst uspěly dvě uherskohradišťské a jedna luhačovická škola. Ta zabezpečila budovu, v níž je družina a první třídy.

„Dosud byla prakticky průchozí. Sice jsme viděli, kdo přichází, dveře ale nebyly nijak chráněné,“ uvedl ředitel Roman Lebloch.

Nyní má elektronický zámek, který ovládá personál školy. Koho nepustí, ten se dovnitř nedostane.

Na ministerstvo školství dorazily čtyři tisíce žádostí celkem za více než 420 milionů korun. To je zhruba 71krát více, než ministerstvo hodlalo rozdělit.

Úspěšných nakonec bylo jen 65 škol a ve Zlínském kraji šlo výhradně o školy základní.

Zlínské školy mají bezpečnostní tlačítka

Ze Zlína neuspěla žádná, přesto se postupně všechny mění v „pevnosti“. Radnice zmenšila počet vstupů do budov, zpřísnil se systém při příchodu a odchodu žáků a každá ze škol dostala bezpečnostní tlačítka.

Pevná jsou na různých místech v budovách, mobilní třeba na svazku klíčů jako přívěsek. Signál z nich vede na služebnu městské policie, kam se budou v budoucnu sbíhat také záběry z bezpečnostních kamer.

„Počítáme s tím, že je začneme používat během tohoto školního roku,“ řekla zlínská radní Kateřina Francová.

Mířit budou na vchod a prostor před ním. „Podstatné je identifikovat toho, kdo do školy přichází. S tím, že by sledovaly i šatny, nepočítáme,“ dodala.

Některé školy v zemi šly totiž tak daleko, že sledují i vnitřní prostor, což část veřejnosti ostře kritizuje.

Další školy kombinují technické zabezpečení a práci školníka. Využily totiž nabídky úřadu práce, který dotuje školníkův plat, pokud škola přijme někoho z evidence nezaměstnaných.

Od září vzniklo ve Zlínském kraji 114 takových míst v 66 školách. I tady převažují základní, nového školníka ale má třeba i Gymnázium na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně.