Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MF DNES

O dávky ve stravenkách místo peněz je zájem, lidé je neutratí za alkohol

  • 0
Ve Zlínském kraji žije z celé republiky druhý nejvyšší počet lidí, kteří dostávají sociální dávky v poukázkách. Úřady je vyplatily každému osmému klientovi. Za poukázky se přitom dají koupit jen potraviny a drogistické zboží. Alkohol ne.

Bezmála 80 tisíc dávek v hmotné nouzi loni vyplatily úřady práce ve Zlínském kraji, z nich 9 859 bylo v poukázkách. Víckrát možnost využil jen jediný kraj - Ústecký.

„Dokonce jsme zaznamenali situace, kdy si klienti o výplatu dávky v poukázkách sami požádali. Jeden příjemce nám sdělil, že díky tomu pije méně alkoholu a má více peněz na jídlo,“ uvedla ředitelka krajské pobočky Úřadu práce ČR Miriam Majdyšová.

Taková možnost v Česku existuje teprve od září roku 2014 a člověk může v poukázkách dostat nanejvýš 65 procent celé dávky.

Směnit se dají za potraviny, základní hygienické prostředky, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy.

Tedy zboží, které zajistí základní životní podmínky. Naopak alkohol a cigarety za ně lidé nepořídí.

Jeden a půl milionu Čechů je ohrožených chudobou

Dávky v hmotné nouzi náleží nejchudším lidem. Může jít o osoby, jež se topí v dluzích, nebo třeba rodiny s dětmi, v nichž rodiče neumějí hospodařit s penězi a dětem pak hrozí hladovění. Do podobné situace se ale mohou dostat i senioři nebo matky, které zůstaly samy s dětmi.

„Dceři byl rok a půl, když od nás odešel partner. Potřebovala jsem najít práci, jenomže jsem neměla ani na to, abych zaplatila za jesle,“ vzpomínala jedna z matek, která si prošla azylovým domem pro matky s dětmi v nouzi.

Svou situaci vyhodnotila rychle, z pronajatého bytu, který nemohla platit, se vystěhovala a díky pomoci sociálních služeb se během pár měsíců postavila na vlastní nohy.

„Nebýt azylového domu, kde jsem měla k dispozici bydlení, pračku i kuchyni, nevím, co by bylo,“ uznala.

V té době patřila do skupiny lidí takzvaně ohrožených chudobou. Těch je v celé zemi zhruba jeden a půl milionu, ve Zlínském kraji téměř 65 a půl tisíce.

„V regionu je to poměrně početná skupina i proto, že jsou tady nízké platy a vysoké procento seniorů. Pokud zůstanou sami, jeden důchod je jako příjem málo,“ potvrdila krajská radní odpovědná za sociální služby Taťána Valentová Nersesjan.

Přibývá klientů dluhových poraden

Lidí přímo v pásmu chudoby je naopak méně než jinde v republice. V zásadě jde ale o odhady, protože do statistik se nepromítají lidé, o nichž úřady nevědí. Třeba bezdomovci.

Mimo systém stojí v České republice podle některých údajů až 100 tisíc lidí.

Stále větší skupinu tvoří také lidé v dluzích, což dokládá statistika dluhových poraden. Ty ve Zlínském kraji předloni evidovaly 2 493 klientů, loni o 245 lidí více. A co je horší, narůstají i jejich závazky.

„Mnoho lidí vůbec nedosáhne na osobní bankrot, protože dluží horentní částky,“ potvrdil ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

Jednou ze základních podmínek oddlužení je, že člověk zaplatí za pět let třicet procent svého závazku.