K těžší nepovinné zkoušce z matematiky se ve Zlínském kraji přihlásila pětina maturantů. Ilustrační snímek.

K těžší nepovinné zkoušce z matematiky se ve Zlínském kraji přihlásila pětina maturantů. Ilustrační snímek. | foto: Dan Materna, MAFRA

Těžší nepovinná maturita z matematiky nejvíc táhne ve Zlínském kraji

  • 1
Nová nepovinná zkouška Matematika+, kterou letos připravila společnost Cermat, má mezi středoškoláky pozitivní ohlas. Stát chce jejím prostřednictvím podpořit zájem o studium přírodovědných oborů. Největší zájem měli studenti ze Zlínského kraje.

Maturitní zkoušku z matematiky navíc? Proč ne, řekl si každý pátý maturant ze Zlínského kraje a přihlásil se k pilotnímu testování zkoušky Matematika+. V kraji tak nápad vzbudil vůbec největší zájem z celé země.

"Pro studenty to bude výborná zkušenost. Hlavně proto, že si mohou před maturitou otestovat, kolik toho znají," řekl ředitel gymnázia v Holešově Zdeněk Janalík.

Obecně se dá říct, že kdo při Matematice + uspěje, ke zkoušce z dospělosti půjde klidný.

Zadání je totiž na úrovni přijímacích zkoušek na vysoké školy technického či přírodovědného zaměření, kde je matematika nutností.

Matematika+

K těžší nepovinné zkoušce z matematiky se přihlásilo 4,5 procenta všech maturantů ze 449 středních škol. Uskuteční se 2. dubna na 66 spádových školách. Největší zájem měli o novinku maturanti ze Zlínského kraje, kde se ke zkoušce přihlásila pětina maturantů. Na Vysočině a v Praze byl tento podíl přes 15 procent, naopak v Královéhradeckém, Olomouckém a Pardubickém kraji se mezi maturanty z matematiky pohyboval zájem o těžší zkoušku jen mezi šesti až sedmi procenty.

"Spolupracovali jsme s konkrétními fakultami, kde je potřeba umět matematiku aplikovat, a s jejich vyučujícími. Na druhou stranu test nijak nepřekračuje středoškolské učivo. Gymnazisté a studenti standardních technických škol to nepochybně zvládnou," uvedl Jiří Zíka, ředitel společnosti Cermat, která zkoušku připravila.

Termín zkoušky: 2. dubna

Ve Zlínském kraji jde o 409 středoškoláků, kteří se v den zkoušky, tedy 2. dubna, sjedou na jednu z pěti určených škol. Jde výhradně o gymnázia, kromě holešovského i obě zlínská a také školy ve Vsetíně a Uherském Brodě.

Právě na gymnáziích mají o novinku největší zájem, přestože je určená všem středním školám. Ze 79 maturantů gymnázia v Holešově se ke zkoušce přihlásilo 36, tedy prakticky všichni, kteří budou z matematiky maturovat. Na gymnáziu T. G. M. ve Zlíně to chtějí vyzkoušet i ti, kteří dali u maturity přednost jiným předmětům.

"Studentům jsme účast na zkoušce doporučovali a nakonec se přihlásili i ti, kteří z matematiky maturovat nebudou," uvedla ředitelka zlínského gymnázia T. G. M. Alena Štachová.

Podobná odpověď zněla i z dalších gymnázií v kraji, naopak třeba studenty zlínské průmyslovky to nezaujalo. "Dělali jsme si průzkum a zájem nebyl," přiznal její ředitel Radomír Nedbal.

Výsledků se bát nemusí

Zkouška, kterou si u Cermatu objednalo ministerstvo školství, patří mezi nepovinné maturitní zkoušky. U nich studenta chrání zvláštní kouzlo, se kterým se během studia běžně nepotká.

Když zkoušku neudělá, nic se neděje a výsledek maturity se tím nezmění. Naopak úspěch mu výrazně pomůže.

"Nepovinné zkoušky si studenti volí třeba v případě, že se hlásí na rozdílné vysoké školy, kde vyžadují maturitu z konkrétních předmětů. Do běžné maturity se mu ty předměty nevejdou, tak si přibere ještě nepovinné zkoušky," popsal zástupce ředitele zlínského gymnázia na Lesní čtvrti Pavel Simkovič.

Momentálně existují už dvě vysoké školy, které naznačily, že úspěch u Matematiky+ může pomoci při přidělování stipendií. V příštích letech by mohl mít vliv i na samotné přijetí.

V celé zemi se k ní přihlásilo 4 060 maturantů a testovat se bude na 66 školách. Stát chce zkouškou podpořit zájem o studium matematiky, potažmo technických a přírodovědných oborů, a dát studentům šanci ověřit si své znalosti bez toho, aby se museli obávat výsledku.