Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Mikrojesle chtějí města i soukromníci, nabídnou levné hlídání dětí

  • 0
Stát nabízí novou možnost pro rodiče, kteří potřebují pohlídat děti od půl roku do čtyř let. O finanční podporu mikrojeslí mají zájem města i soukromí provozovatelé.

Před rokem stála Anna Pernicová před složitým rozhodnutím. Jako OSVČ dostala zajímavou nabídku práce, jenže jako matka ročního syna musela vyřešit, kdo jí dítě pohlídá.

„Bohužel to bylo uprostřed školního roku a dostat malého do jeslí nešlo,“ popisuje sedmadvacetiletá žena ze Zlína.

Ve městě narazila na řadu možností soukromého hlídání, ale odradila ji vysoká cena.

„Jen za hlídání bych dala okolo sedmi tisíc měsíčně. K tomu je potřeba přičíst běžné náklady na dítě. Druhý plat bychom sice potřebovali, ale nakonec jsme se s manželem dohodli, že se práce vzdám,“ říká.

Žádat o dotaci od ministerstva mohou také soukromé osoby

Lidé, kteří se ocitnou v podobné situaci, nyní mají naději na lepší řešení. Ministerstvo práce a sociálních věcí letos spustilo projekt mikrojeslí, půjde o dotovaná zařízení pro děti od půl roku do čtyř let. Díky penězům z Evropského sociálního fondu budou pro rodiče levnou záležitostí (více čtěte zde).

„Některé obce, především v okolí velkých měst, mají problémy s nabídkou dostatečného množství předškolních zařízení. Snažíme se tento problém vyřešit a pomoci rodičům malých dětí lépe sladit rodinný a pracovní život,“ uvedla ministryně Michaela Marksová Tominová.

Stát rozdělí zájemcům 140 milionů korun. Aby však uspokojilo všechny, muselo by ještě 100 milionů přidat. Také z průzkumů měst a obcí ve Zlínském kraji vyplývá, že lidé po takové službě touží.

„Mateřské školky máme přeplněné a rodiče tuto otázku často řeší. Zájem ostatně potvrdili i na webu města,“ zmínila Hana Malovaná z Rodinného centra Žofinka v Uherském Hradišti.

To vzniklo právě kvůli mikrojeslím a zažádalo o dotaci z ministerstva. Kromě radnic totiž mohou žádat i soukromé osoby či instituce, které s městy spolupracují.

O mikrojesle stojí i ve Valašských Kloboukách. Projekt chápou jako rezervu pro rodiče, jejichž děti by se nedostaly do školek.

„Nemáme moc jiných možností. Lidé řeší hlídání i přes kamarády, nebo si najímají studenty,“ popsala starostka Eliška Olšáková. Finanční podpora pro mikrojesle bude trvat jen tři roky, město však plánuje zařízení pro hlídání zachovat i v budoucnu.

„Byli bychom rádi, kdyby se potom našel nějaký soukromník, který by v této službě pokračoval,“ plánuje Olšáková.

V Horní Bečvě dokonce počítají s tím, že by mikrojesle mohl mít někdo ve vlastním bytě, což projekt umožňuje. „Máme ale vytipované i obecní prostory,“ popsal starosta Rudolf Bernát.

Ve Zlíně zájem moc nečekají

Ředitelka zlínské organizace Aktivně životem Věra Stojarová, však upozorňuje, že zřídit mikrojesle v bytě, je kvůli přísným hygienickým předpisům skoro nemožné. Sami chtějí mít takové zařízení v pronajatém rodinném domě.

„Jedny mikrojesle jsou určené jen pro čtyři děti. U nás doplní dětskou skupinu pro dvanáct dětí, která funguje na podobném principu. Jejich provoz spustíme v září,“ nastínila Stojarová.

Rodiče tady zaplatí za hlídání a stravu okolo dvou tisíc měsíčně, což je zhruba o polovinu méně než v městských jeslích.

Ve Zlíně však do budoucna s velkou poptávkou po hlídání malých dětí nepočítají. „Dětí se tolik nerodí, nečekáme žádný boom. Ve městě fungují troje jesle, které poptávku uspokojí. Navíc některé školky berou i děti mladší tří let,“ upozornila radní Kateřina Francová.

„Mikrojesle mohou sloužit už půlročním dětem, ale podle mého názoru tak malé děti do kolektivu ještě nepatří. Měly by zůstat doma s maminkou,“ dodala.