Chrám ve Zlíně-Štípě navštívili zahraniční turisté i letos v únoru. Podle Rusky

Chrám ve Zlíně-Štípě navštívili zahraniční turisté i letos v únoru. Podle Rusky a Singapurky byl prý „cool“. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Turisty z ciziny přitahují církevní památky a různorodost regionu

  • 2
Různorodé památky, konečně odpovídající komfort nebo dálnice D1. Počet turistů ze zahraničí, kteří jezdí do Zlínského kraje, opět stoupl. Tentokrát jich přijelo o 15 procent víc než loni.

Navzdory finanční krizi se Zlínskému kraji daří lákat turisty. Podle posledního sčítání statistiků jich do regionu v období červenec, srpen, září přijelo přes 170 tisíc.

O 15 procent stoupl počet cizinců. Do Zlínského kraje však nejezdí pouze sousední Slováci nebo nedalecí Rakušané s Poláky, ale překvapivě i Číňané, Nizozemci nebo Američané.

I když například čerstvý senátor a známý podnikatel v cestovním ruchu Tomio Okamura tvrdí, že potenciál regionu pro zahraniční turisty zatím není z velké části využitý (více čtěte zde), MF DNES našla několika důvodů, proč je už nyní Zlínský kraj atraktivní právě pro cizince.

1 Církevní památky

Zlínský kraj se pyšní nádhernými sakrálními stavbami - hostýnskou a velehradskou bazilikou, chrámem ve Zlíně-Štípě nebo kostelem v Provodově či cyrilometodějskou kaplí na Radhošti.

Bazilika na Velehradě.

Tento potenciál dokáže kraj úspěšně využít prostřednictvím Centrály cestovního ruchu, která propaguje speciální církevní památky vybraným skupinám zahraničních klientů.

Například do štípského chrámu jezdí rádi Italové.

"Náš kostel je totiž postavený v italském stylu a také jsme zařazení do projektu Evropských poutních stezek, který právě Italové organizují," vysvětlil už před časem tamní duchovní správce František Sedláček.

Ke všemu se ještě Italové ve Štípě bez problémů domluví. Právě v Itálii totiž pobývaly štípské řeholnice, které žijí v klášteře vedle chrámu.

2 Lepší služby

Zdá se to neuvěřitelné, ale ještě před dvěma lety nebyl ve Zlíně ani jeden pětihvězdičkový hotel. Místní to příliš netrápí, ale turisté zvlášť ze vzdálenějších zemí takový standard rádi využívají. V poslední době přibyly i kvalitní čtyřhvězdičkové hotely v Luhačovicích, Otrokovicích nebo Velkých Karlovicích.

Čtyřhvězdičkový Lesní hotel ve Zlíně.

"Lidé jsou ochotní investovat do dovolené více peněz, když za ně získají nadstandardní služby," potvrdil Tomáš Blabla, ředitel hotelových provozů v resortu Valachy z Velkých Karlovic.

Pomohla také dálnice do Zlína. Z brněnského letiště trvá cesta autem do Zlína hodinu, což je zásadní urychlení a zvýšení komfortu pro zhýčkané zahraniční turisty.

3 Turistické jistoty

Věhlas zlínské zoo nebo rožnovského skanzenu už dávno přesáhly hranice kraje. V zoo je naprosto běžnou záležitostí, pokud chce někdo platit eurem.

Festival Masters of Rock 2012.

Zájem cizinců vyvolávají i tradiční akce, které se v kraji konají. Letošní Barum rally lákala hlavně Poláky, spousta cizinců jezdí na hudební festival Masters of Rock.

"Jsme největší metalový festival ve východní Evropě. Fanoušci ze zahraničí často využijí návštěvu Masters k tomu, aby si prohlédli i jiná místa v regionu," řekl ředitel pořádající agentury Pragokoncert Jiří Daron.

4 Různorodost regionu

Zlínský kraj má heslo "kouzlo rozmanitosti", a ačkoliv jej nejde moc vidět, je poměrně výstižné. Na malé ploše je obrovská koncentrace čisté přírody a historických i technických památek.

Baťův kanál u Spytihněvi.

Konkrétní příklad - obec Modrá, která má archeoskanzen. Kilometr od ní je Velehrad, významná církevní památka, v dosahu 10 kilometrů je pak rozhledna Brdo na Bunči a Baťův kanál, 20 kilometrů z Modré stojí hrad Buchlov a nedaleko od něj buchlovický zámek.

To je například pro amerického turistu naprosto nezvyklá a ohromující koncentrace památek a zajímavých cílů.