Luhačovice rozhodly již loni o jednotném vizuálním stylu restauračních zahrádek...

Luhačovice rozhodly již loni o jednotném vizuálním stylu restauračních zahrádek v ulici Dr. Veselého. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Startuje sezona letních zahrádek, v Luhačovicích musejí vypadat jednotně

  • 3
Posezení u kávy nebo piva na čerstvém vzduchu i zvýšení tržeb hospodských přes léto. V ulicích začínají zase růst restaurační zahrádky, ale požadavky na jejich vzhled i výše poplatků se ve městech různí.

Stolečky a židle stojící přímo na dlažbě, žádný plastový nábytek, velkoplošné slunečníky ani výrazné ohrazení.

Podnikatelé v ulici Dr. Veselého v Luhačovicích musejí od letošní sezony dodržovat jednotný estetický vzhled svých restauračních zahrádek. Mnohým z nich se to ale nelíbí.

„Lidé chtějí mít na zahrádkách soukromí. Bez vyvýšení a zábran jim teď ale každý z ulice kouká do talíře. Navíc zákazníci stolky často posunují až doprostřed pěší zóny,“ poukázala majitelka Hotelu Litovel Božena Jílková.

Problematičtější než dříve je také úklid zahrádek.

„Vylitá káva nebo zmrzlina se z dlažby odstraňují hodně špatně,“ řekla Jílková.

Nechtěli mít z ulice turecký bazar

Nařízení požadující po restauratérech úpravy zahrádek vydal městský úřad už loni. Reálně ale začalo platit až letos, po dokončení rekonstrukce ulice Dr. Veselého.

Ta je hlavní pěší spojnicí mezi centrem města a lázeňským areálem, denně tudy projdou tisíce lidí.

„Nechtěli jsme, aby ulice vypadala jako turecký bazar. Všelijaké stojany, vývěsky a pódia do ní nepatří. Chceme, aby to tu skutečně vypadalo jako v lázních,“ objasnil místostarosta Roman Lebloch.

Na dodržování pravidel dbají strážníci. Případné nedostatky prozatím řeší slovní domluvou, v budoucnu by ale mohlo dojít i na pokuty.

Ve Vsetíně vzhled zahrádek neřeší

Nároky na vzhled restauračních zahrádek, které s příchodem teplého počasí začínají vyrůstat v ulicích, se přitom v jednotlivých městech kraje často výrazně liší.

Například v centru Zlína mohou stoly a židle stát na molu i volně, ale nesmí být celoplastové. Případné zábradlí navíc nemůže sloužit jako reklamní plocha.

V Kroměříži a Uherském Hradišti posuzují zaměstnanci městských úřadů každou žádost o zřízení zahrádky individuálně. Jejich vzhled i rozměry se tak po jejich rozhodnutí mohou na jednotlivých místech výrazně lišit.

Žádné speciální požadavky na estetický vzhled zahrádek nemají ve Vsetíně.

„Důležité však je, aby umístění zahrádky nebránilo průchodu chodců a vstupu do objektů v jejím okolí,“ informovala mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.

Zlín vybírá za zahrádky jen tisícovku ročně

Rozdíly jsou také v poplatcích, které musejí hospodští radnicím za provozování zahrádky zaplatit. Velmi benevolentní je v tomto ohledu Zlín.

„Restauratéři platí za vydání rozhodnutí o zvláštním užívání pozemní komunikace. Na půl roku je to 500 korun, na rok tisíc. Chceme, aby si měli lidé kde posedět u kávy nebo piva,“ vysvětlil nízkou cenu mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

V Luhačovicích je nutné za každý metr čtvereční zabraný zahrádkou zaplatit 10 korun denně. Ve Vsetíně je to pět korun, v Kroměříži dvě koruny. Ve Valašském Meziříčí a Uherském Hradišti se cena pohybuje od čtyř do jedné koruny za metr čtvereční.

„Ceník zohledňuje konkrétní polohu venkovního posezení,“ sdělil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Například na Masarykově nebo Mariánském náměstí v samotném středu města platí nejvyšší taxa.

Doba, za kterou si hospodští zvládnou na úřadech vyřídit zřízení zahrádky, by u většiny oslovených měst neměla přesáhnout měsíc.

„Obvykle však stačí k vyřízení žádosti několik dní,“ poznamenala referentka odboru správy majetku města a služeb kroměřížské radnice Vlasta Zbořilová.

Při provozování zahrádky bez povolení hrozí jejich majitelům pokuta až půl milionu korun. Města se ale shodují, že v souvislosti s nimi řeší jen menší přestupky. Nejčastěji to bývá rušení nočního klidu.