Lidé ve Zlínském kraji v dohledné době o žádnou z pěti porodnic nepřijdou (ilustrační snímek).

Lidé ve Zlínském kraji v dohledné době o žádnou z pěti porodnic nepřijdou (ilustrační snímek). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Všechny porodnice v kraji zůstanou, nové smlouvy mají i nemocnice

  • 0
Rušení lůžek nebo oddělení se nekoná. Nemocnice ve Zlínském kraji už podepsaly dohody s VZP, které jim dávají jistotu existence na několik let dopředu. Zachovány zůstanou i všechny porodnice.

"Vytěžili jsme maximum možného. Jsme spokojení. Je to výborný signál pro pacienty i zaměstnance," řekl ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek.

Po několikaměsíčním jednání je tak stoprocentně jisté zachování porodnic ve všech špitálech.

Ještě před několika měsíci to přitom vypadalo jinak. Omezení péče a rušení porodnic se totiž mělo týkat i budoucích maminek na Kroměřížsku nebo Vsetínsku. Tedy na místech, kde každý rok porodí dohromady téměř 1 200 žen.

Ani jedno ze zařízení nesplňovalo tehdy avizovanou podmínku pojišťovny s povinnými osmi sty porody ročně. Ve Vsetíně proto mezi lidmi dokonce putovala petice za zachování porodnice.

"I maminky se nás na to ptaly," připomněl ředitel nemocnice Martin Metelka. Do vsetínské nemocnice přitom jezdí rodit těhotné ženy i z Rožnovska, Valašskokloboucka nebo Vizovicka.

"Personál se k nám chová výborně, sestřičky jsou hodné, vstřícné," svěřila se Petra Chalupová ze Zubří, která si toto místo vybrala cíleně. Možná i proto, že v posledních letech se hodně zmodernizovalo.

Nakonec ale pojišťovna své nároky snížila a rozhodla se omezit péči pouze v porodnicích s méně než čtyřmi sty porody ročně. To se žádné v kraji netýká.

Smlouvy budou trvat pět let

Všechny nemocnice v kraji však i pak čekala vyjednávání s vedením VZP. Bylo třeba pojišťovně dokázat, že všechna oddělení jsou potřebná, mají dostatek pacientů, provádí se na nich dost operací a lůžka jsou stále vytížená.

Jednání ve Zlínském kraji navíc přišla na řadu mezi posledními a některé nemocnice ještě v lednu neměly jistotu, jak vše dopadne.

"Ani tehdy jsme ale pochybnosti neměli," ujistil ředitel Kroměřížské nemocnice Pavel Calábek. "Pokud bychom zanikli, neměl by nás ve spádovém regionu kdo nahradit. Pacienti k nám navíc jezdí i z jiných krajů," vysvětlil.

Dnes už jsou hlavní smlouvy na akutní péči podepsané všude. Tedy ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži, Valašském Meziříčí i Vsetíně. Smlouvy navíc budou ve většině případů trvat celých pět let, což se úplně každé nemocnici v republice nepodařilo.

Jedinou výjimkou v kraji je tříletá smlouva s kožním oddělením v Kroměříži. Ani tady ale jeho zrušení podle všeho nehrozí. "Potom bude fungovat buď samostatně, nebo jako součást společného lůžkového fondu," upřesnil Calábek.

Jisté také je, že infekční oddělení ve Vsetíně zůstane už jen jako ambulance (více čtěte zde).

Nic nadbytečného v kraji není, říká Nečas

Podle odborníků se tak pozitivní výsledek ve Zlínském kraji dal čekat. "Máme velkou výhodu v tom, že tady žádnou nadbytečnou nemocnici, oddělení a dokonce ani lůžka nemáme," poznamenal krajský náměstek za zdravotnictví Lubomír Nečas.

Tolik diskutované rušení lůžek se kraje také příliš nedotkne. Ta, která bývala prázdná, totiž nemocnice postupně ruší už několik let. Proto ředitelé ujišťují, že i v případě, že v budoucnu spojí lůžka ze dvou oddělení, lidé žádnou změnu nepoznají.

Ve zlínské nemocnici teď takto leží pacienti z očního oddělení společně s těmi z plastické chirurgie. "Jsou to blízké obory, proto jsme lůžka spojili," uvedl ředitel Bohuslav Škubal.