Jan Koudela coby šéf firmy Zlinexpress spedition je jedním z obviněných v kauze...

Jan Koudela coby šéf firmy Zlinexpress spedition je jedním z obviněných v kauze kšeftování s minerálními oleji. | foto: Zdeněk Němec, ČTK

Revoluční případ: z kšeftování s olejem se u soudu zpovídají i dvě firmy

  • 5
Mimořádný případ začal řešit krajský soud ve Zlíně. Z neodvedení daně ve výši 35 milionů korun se kromě dvanácti lidí zpovídají i dvě firmy, které se podílely na dovozu minerálního oleje z Rakouska a jeho prodeji coby nafty. Jde o jeden z prvních případů obžaloby právnických osob.

"Měla by to být vůbec první obžaloba v republice, která byla proti právnickým osobám podaná," potvrdila státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová.

Vinit z některých trestných činů firmy, tedy nejen jednotlivé osoby, umožnil teprve nový zákon. Ten platí od začátku roku 2012. A teprve teď se první případy začínají dostávat k soudům.

Ve Zlíně jde o údajné kšeftování s minerálními oleji. Obžalovaní olej v barelech dovezli z Rakouska, nezaplatili za něj daň, protože technický olej je od ní osvobozený, ale prodávali ho jako naftu.

Zhruba rok se na tom podílela skupina dvanácti osob a dvou firem především ze Zlínska.

Dohromady přivezli zhruba dva miliony litrů oleje a neodvedením spotřební daně a DPH okradli stát zhruba o 35 milionů korun.

Olej zanášel motory

Obžaloba směřuje na organizátory, přepravce, prodejce i řidiče. Hlavní roli v celé kauze zřejmě sehrála firma Zlinexpress spedition vedená Janem Koudelou a jeho synem Radoslavem.

Ti se měli podílet na obchodování s oleji, zajišťovali přepravce a prodávali ho jako naftu.

"Jde o technický olej, který se díky svému složení dal použít i do auta, přestože se tím zanášel motor," vysvětlila státní zástupkyně.

Olej měl podle dokladů směřovat do firem v Polsku. Tam se ale nedostal a naopak jako nafta končil ve firmách v Otrokovicích, Brně, Kroměříži, Slušovicích nebo Starém Městě.

Koudela mi vyhrožoval, tvrdil jeden z obžalovaných

Jan Koudela vinu u soudu odmítl a tvrdil, že obchod řídili Radovan a Arnošt Topičovi a Zdeněk Marek. Všichni jsou také obžalovaní.

Marek přiznal, že se na obchodech podílel, ale vysvětloval, že plnil příkazy Koudelových. Dlužil jim totiž zhruba dva miliony korun.

"Koudela starší mi vyhrožoval. Je to nebezpečný člověk a měl jsem strach o sebe i rodinu. Proto jsem přistoupil na jejich nabídku," vypovídal Marek.

Pro firmu měl pak zajistit odběratele nafty a tím se jeho dluh smazával. Po několika týdnech zjistil, že nejde o naftu, ale olej. Chtěl údajně skončit, ale Koudelovi mu to nedovolili.

Přepravce dostával zaplaceno v naturáliích

Do daňových úniků je zapletená i jeho sestra Jolana Dvořáková. Ta tiskla falešné paragony navlas podobné těm, které vydávají při nákupu nafty čerpací stanice.

"Firmy, které olej nakupovaly, potřebovaly lístky proto, aby mohly dát 'naftu' do nákladů a odečíst daň," vysvětlila žalobkyně Nesvadbová.

Dvořáková se hájila tím, že jí to nařídil Koudela starší a ona jen chtěla chránit bratra.

U soudu vypovídal i Jindřich Tollinger, který tehdy pracoval jako ředitel firmy Tollmi Milevsko. Právě ta je druhou obžalovanou společností v této kauze.

Firma se zabývala kamionovou dopravou a vlastnila asi 60 kamionů. Po jednání s Radoslavem Koudelou pak začala dovážet z Rakouska minerální olej.

"Byli jsme domluvení, že místo peněz budeme za přepravu dostávat naturálie," upřesnil šéf přepravní firmy Tollinger. Naturáliemi byl právě převážený olej, který firma dávala do svých kamionů.

Obžalovaným osobám hrozí až desetileté vězení, firmám díky novému zákonu peněžitý trest nebo dokonce jejich zrušení.