Policisté a veterináři odvážejí zvířata z problematické farmy v Břestku na Uherskohradišťsku. Farmářka se o ně nedokázala starat.

Policisté a veterináři odvážejí zvířata z problematické farmy v Břestku na Uherskohradišťsku. Farmářka se o ně nedokázala starat. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zabavená zvířata z Břestku musí na porážku, farmářku čeká exekuce

  • 1
Desítky zvířat, které v dubnu úředníci a veterináři odebrali z farmy Zdeňky Vávrové v Břestku na Uherskohradišťsku, půjdou nejspíš na porážku. Podle informací MF DNES se totiž obě strany nedohodly na tom, jak postupovat dál. Důvodem odebrání zvířat bylo to, že farmářka na chov nestačila a krávy, ovce i prasata, hladová a zdivočelá, volně běhala po okolí.

Lhůta na odvolání proti úřednímu rozhodnutí vyprší v pondělí 30. května. I kdyby se ale proti němu šestapadesátiletá žena odvolala, úřady můžou zvířata zlikvidovat.

"Navštívili jsme ji a nabídli jí podpis darovací smlouvy, což by byl jediný způsob, jak zabránit porážce. Bohužel na ni nepřistoupila," řekl Josef Botek, tajemník radnice v Uherském Hradišti, pod kterou řešení situace v Břestku spadá.

Radnice nechala 31 krav, býků a několik prasat s ovcemi převézt na statek ve Starém Městě. (Více o odebrání zvířat čtěte zde.) Převoz i nynější ustájení přitom musí platit ze svého. "Pokud by smlouvu podepsala, nemuseli bychom dávat zvířata na jatka tak, jak chce veterinární správa. Byla by v našem majetku a my bychom je mohli prodávat zájemcům, aby jí nevznikaly dluhy," tvrdí tajemník.

Policisté a veterináři odvážejí zvířata z problematické farmy v Břestku na Uherskohradišťsku. Farmářka se o ně nedokázala starat.
Policisté a veterináři odvážejí zvířata z problematické farmy v Břestku na Uherskohradišťsku. Farmářka se o ně nedokázala starat.

Veterinární správa hájí rozhodnutí o porážce zákonem

Hradiště vychází z rozhodnutí Krajské veterinární správy ve Zlíně. Ta se odvolává na zákon na ochranu zvířat proti týrání. Týrání mělo spočívat v tom, že zvířata nebyla dostatečně živena, žila v nevyhovujícím prostředí a ohrožovala okolí útěky přes rozbitý plot.

"Snažili jsme se několik měsíců s majitelkou domluvit, ale bohužel to nebylo možné. Se zvířaty je přitom nutné něco rychle dělat. Rostou a nelze je nechat takto dlouhodobě na statku ve Starém Městě," míní ředitel Krajské veterinární správy František Mahdalík.

MF DNES se snažila kontaktovat také farmářku Zdeňku Vávrovou. Ta byla ještě tento týden v Psychiatrické léčebně v Kroměříži, kam ji policie s lékařkou odvezly krátce před odebráním zvířat z její farmy, protože údajně vyhrožovala sebevraždou. Nyní už je doma, na farmě ovšem není a kontaktu s lidmi se vyhýbá. "Chce mít několik dní klid, pobyt v Kroměříži a zásah proti jejím zvířatům jí na zdraví nepřidal," řekl její bratr Rostislav Vávra.

Farmářka je bez peněz i zvířat a musí všechno zaplatit

Zdeňka Vávrová s postupem úřadů a porážkou zvířat podle bratra nesouhlasí. "Sebrali jí všechna zvířata, přestože jsou jejím majetkem. Žádné týrání zvířat se nepotvrdilo a vše šlo řešit úplně jinak než takto radikálně" prohlásil Vávra.

Vávrová se tak ocitla na mizině. Je bez zvířat a navíc bude muset platit převoz, ustájení a likvidaci zvířat. "Nemá žádné peníze, žila občasným prodejem zvířat, měli jí aspoň nějaké na farmě nechat," stěžuje si bratr.

Nyní bude důležité, kolik peněz přinese porážka zvířat a prodej jejich masa. Tento zisk ale půjde na zaplacení všech výloh, které hradišťská radnice s celým případem má. "Zaplacení budeme požadovat po majitelce zvířat. Bude našim dlužníkem a my budeme muset uplatnit exekuci na její majetek," avizuje tajemník Botek.