Kostel v Březůvkách.

Kostel v Březůvkách. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Za posledních jedenadvacet let přibylo ve Zlínském kraji přes 40 kostelů

  • 3
Ve Zlínském kraji žije velké množství věřících. Dokazuje to i fakt, že tam za posledních 21 let postavili přes čtyřicet nových kostelů nebo kaplí, a svatostánek tak mají v téměř každé vesnici. Řada z nich přitom svým vzhledem klasické kostelíky moc nepřipomíná.

Obyvatelé Zlínského kraje v sobě svou náklonnost ke katolické církvi nezapřou. Jen málokterý region je tak posetý kostelíky, kapličkami a poutními místy jako právě Zlínský kraj.

Podle údajů olomoucké arcidiecéze postavili věřící v kraji za posledních jedenadvacet let 44 kostelů, zatímco v severomoravském regionu jich bylo jen 14. "V tomto směru není severní Morava tak aktivní," potvrdil mluvčí arcidiecéze Jiří Gračka.

Další čtyři kostely v kraji jsou rozestavěné a na jeden je v současné době připravený projekt.

Kostely mnohdy ani svatostánky nepřipomínají

Nové stavby ale klasické kostelíky známé z minulého století příliš nepřipomínají. Moderní vzhled má například kostel v Otrokovicích, Podolí, Bohuslavicích nebo na Jižních Svazích ve Zlíně.

"Dnes už nikdo kostely podle těch starých nestaví," upozornila architektka a starostka Bohuslavic Jana Puškáčová.

Právě ona novou kapli v Bohuslavicích u hlavní silnice před lety navrhovala. Bílá věž se zvonem symbolizuje ruce sepnuté k modlitbě a celá kaple se díky svému umístění stala dominantou obce.

Kostel v Podolí.

S mnohem větší nevolí přijímali stavbu kostela v Podolí na Uherskohradišťsku. A to nejen kvůli jeho vzhledu. "Moc lidí tady do kostela totiž nechodí, takže se jim to nelíbilo," připomněl přes deset let staré spory starosta Miroslav Křižka.

Vmalé obci ale věřící zvítězili a netradičně pojatou kapli si postavili většinou ze svých sbírek.

V Otrokovicích mají nový kostel patnáct let. Klasickou stavbu také moc nepřipomíná. A je to znát nejen zvenčí, ale i v interiéru. "Hlavní rozdíl je v tom, že návštěvníky mám k sobě mnohem blíž," vysvětlil farář Josef Zelinka.

Moderní kostely jsou větší a sedadla mají víc do šířky

Kostel je totiž oproti původnímu větší a sedadla jsou při bohoslužbách uspořádané více do šířky. To je prvek, který se v nových stavbách opakuje stále častěji. Dříve totiž věřící seděli v mnoha řadách za sebou a byli od duchovního hodně vzdálení.

Zlínský kostel na Jižních Svazích.

"Dřív jsem k posledním řadám ani nedohlédl," doplnil Zelinka.

Motiv široce otevřené náruče použil také architekt Jan Kovář při navrhování nového kostela na Jižních Svazích ve Zlíně. Zapadá do baťovské architektury města, a to nejen červenou fasádou, ale i strohým funkcionalistickým tvarem.

Stavba nového kostela ve Starém Městě.

Nebýt kříže na věži, řada lidí by ani nevěděla, že stojí před svatostánkem. "Vždy je snaha, aby budova jako kostel vypadala. Proto mají i moderní stavby věž s křížem nahoře. Nikdo si kostel nesmí splést s panelákem," upozornil Gračka.

Taková situace třeba v Březůvkách u Zlína nehrozí. Před lety si tam místní postavili kapli, která připomíná valašské stavby Dušana Jurkoviče. "Původní návrh byl příliš moderní a nelíbil se nám, tak jsme ho nechali přepracovat a teď jsem spokojení," dodal starosta František Kolařík.

,