Snímek Jaroslava Dobeše po jeho zadržení filipínskou policií.

Snímek Jaroslava Dobeše po jeho zadržení filipínskou policií. | foto: Philippine National Police

Guru Jára zval na Filipíny své věrné, policie ho tak mohla vystopovat

  • 191
Vysledovat, kde se před českou spravedlností ukrývá duchovní učitel Jaroslav Dobeš, možná policii bezděky pomohli jeho příznivci. Takzvaný Guru Jára odsouzený za znásilnění dívek k deseti letům vězení byl dopaden na Filipínách. Stoupenci se tam za ním vydávali.

Když loni na podzim zlínský soud poslal Jaroslava Dobeše, který si říkal Guru Jára, nepravomocně na deset let za mříže za znásilnění, čtyřicetiletý Petr T. ze Zlína se za ním vydal na malebný ostrůvek na Filipínách.

Jeho mistr tam vedl duchovní školu. V Česku působit nemohl, protože na něho byl vydaný zatykač. Proto se „zašil“ do Asie. Jeho věrní z Česka si ho ale našli, čímž zřejmě ukázali cestu policii, která jej tam před pár dny zatkla (o jeho zadržení čtěte zde).

„Byli jsme dlouho v nepřímém kontaktu, pak jsem dostal možnost za Járou přiletět, čehož jsem využil,“ popsal Petr. T.

„Jára měl na jednom ostrově několik palmových domků, ve kterých ubytovával studenty. Bylo to hned u pláže, prostě idylické místo.“

Zakladatel esoterické školy Poetrie, který i ve Zlíně pořádával duchovní festival a semináře, si má odsedět deset let, protože některé studentky „odháčkovával“.

To znamená, že je krátkými souložemi, často bez jejich souhlasu, zbavoval údajné „závislosti na minulých partnerech“. Jen o půl roku méně dostala jeho pravá ruka, Barbora Plášková, již úřady nyní na Filipínách také zadržely (verdikt soudu čtěte zde).

Na ostrově si koupil pozemky a nechal si postavit chatky

I na Filipínách nabízel Guru Jára ženám „odháčkování“. Petr T. ale trávil čas po boku svého mistra jinak.

„Cvičili jsme a meditovali. Většinou v noci. Například v kyslíkovém stanu, bylo to jako ve výšce pět tisíc metrů. Prokládali jsme to surfováním a potápěním,“ přiblížil.

Podle něho bylo na ostrově více žáků z různých zemí, jimž se Jára věnoval. A vypadalo to, že si tropy užívá.

Pozemky na ostrově si údajně koupil, chajdy si nechal postavit. Finanční nouzí netrpěl, protože si za kurzy účtoval slušné sumy.

Tak to šlo mnoho měsíců. Až v pondělí přišla zpráva, že byl i s Pláškovou zadržen.

„V současné době probíhá jednání o deportaci obou osob zpět do ČR,“ uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön. Bližší informace policie sdělovat nebude.

Podle neoficiálních zdrojů česká policie chystala zátah s filipínskými úřady čtyři měsíce. Filipínský list The Standard News informoval, že čtyřiačtyřicetiletého Dobeše zadrželi příslušníci imigrační policie ve městě Dapa na ostrově Siargao minulý pátek.

Regionální policejní mluvčí Martin Gamba v agentuře Nová Čína hovořil o Dobešově zadržení v neděli v 7:20 ráno místního času.

„Odháčkovaných“ dívek mohlo být až 350

Vydání Dobeše a Pláškové může trvat ještě týdny. Některým zneužitým ženám se ale už ulevilo, byť trauma z „odháčkování“ přetrvává.

„Je to po letech šílená úleva. Ani ne tak kvůli mně, ale kvůli dalším ženám a dívkám, které mohly Járovi a jeho precizně vymyšlené organizaci ještě podlehnout a vzápětí na to doplatit,“ sdělila MF DNES jedna z obětí (její reakci na Dobešovo zadržení čtěte zde).

Zlínský soud loni uznal Dobeše vinným ze znásilnění osmi dívek, přičemž „odháčkováním“ jich prošlo až 350. Plášková byla jako spolupachatelka. Proti rozsudku se oba odvolali a přidala se i matka Pláškové.

Řízení je proti nim vedeno jako proti uprchlým, případ v rámci odvolacího řízení měl Vrchní soud v Olomouci řešit tento čtvrtek.

„Termín čtvrtečního zasedání byl zrušený, protože nejsou dány podmínky pro konání veřejného zasedání. Soud zvažuje další postup,“ řekl mluvčí soudu Vladimír Lichnovský s tím, že blíže to nebude upřesňovat.

Ministerstvo zahraničí do řešení deportace nevstupuje. Vše je v rukou policie, která byla při pátrání po člověku ze Zlínského kraje úspěšná třeba v roce 2010, kdy ve Vídni zadržela uprchlého Romana Vaškůje. Ten se snažil vyhnout vězení 7,5 roku za daňové úniky.