Demolice barokní sýpky ve Velehradské ulici v Kroměříži.

Demolice barokní sýpky ve Velehradské ulici v Kroměříži. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Z barokní sýpky už zbývá jen torzo, cihly chtějí památkáři na Buchlov

  • 13
Historická budova sýpky, která stála v Kroměříži přibližně 250 let, je už téměř rozebraná. Demolice stavby ve Velehradské ulici naštvala památkáře i řadu místních obyvatel, bourání se však zastavit nepodařilo. Památkáři nyní alespoň plánují, že by se historické zdivo pokusili získat a využít například při opravě hradeb hradu Buchlov.

Sýpka totiž vznikla v období baroka a ve stejné době se upravoval i hrad. "Nemohli bychom je použít v samotném jádru hradu, ale na hradby anebo podlahy ve sklepeních ano," uvažuje kastelán Buchlova Rostislav Jošek. "Bylo by to nejlepší, kdyby ta památka pomohla jiné památce."

Materiál ze sýpky už prohlédli odborníci, kteří řeknou, jak dlouho ještě cihly mohou sloužit. Pak bude záležet na tom, jestli se památkáři domluví s majitelem.

"Musíme ještě určit stáří cihel, některé budou cenné a snad bychom zachránili i krovy. Rozhodující ale nakonec bude, jestli nám to majitel prodá," vysvětlila mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Barokní sýpka z 18. století ještě před demolicí.

Nyní z historické stavby zůstává jen torzo.

Co sýpku ve Velehradské ulici nedaleko centra města nahradí, zatím není jasné. Zástupce majitele a kroměřížský podnikatel Karel Kuropata pouze vzkázal, že se nechce k celé věci vyjadřovat.

Kvůli demolici sýpky padlo i trestní oznámení

Bourání sýpky vzbudilo v Kroměříži velké emoce. Majitel ji koupil zhruba před deseti lety od armády, která ji využívala jako sklad dřeva a stavebního materiálu. Od té doby se s budovou nedělo nic. Památkáři i veřejnost varovali, že majitel nechává sýpku chátrat záměrně, aby ji mohl zbourat a využít lukrativní pozemek.

Národní památkový ústav v Kroměříži se během té doby pokusil zapsat budovu na seznam státem chráněných kulturních památek, ale neúspěšně. "To by měli na ministerstvu vysvětlit," zlobí se kroměřížský restaurátor František Sysel. "Mám zkušenost s tím, že zápis je zdlouhavý. Ale to měli památkáři pohlídat. Mají povinnost takovou budovu zachránit."

V neprospěch stavby rozhodlo mimo jiné i to, že má podle odborných posudků narušenou statiku a je prakticky v havarijním stavu. "Špatný stavebně-technický stav objektu v tomto případě není polehčující okolností v rozhodnutí o demolici," oponuje Šnajdarová.

Zároveň se zahájením demolice podal Sysel trestní oznámení, věřil, že práce zastaví (o snaze restaurátora čtěte zde).

"Kriminalisté zkoumají, jestli mezi majitelem a úředníky města nedošlo ke korupčnímu jednání," potvrdila mluvčí policie Simona Kyšnerová. Sýpku ale zatím stavebníci rozebrali. "Práce by zastavilo jedině rozhodnutí soudu," vysvětlila mluvčí Kyšnerová.

Úředníci, kteří vydali demoliční výměr, se hájí tím, že jinak postupovat nemohli. "Nebyl důvod rozhodnutí nevydat," řekl Jiří Pánek, který v té době řídil městský odbor kultury. "Navíc jsme ho vydali už loni v říjnu, to ale nikoho nezajímalo, nikdo neprotestoval."

Potvrdil také, že stavba byla staticky narušená, protože dlouhodobě chátrala a zatékalo do ní. "To je lež. Budova byla dost zachovalá a opravit se dá všechno. Vidím to jako naplno běžící případ korupce," zlobí se však Sysel, který v minulosti podobně napadl plán na zničení historické dlažby v Třebízského ulici v Hulíně. Trestní oznámení zastavilo vytrhávání dlaždic a ulice se nakonec dočkala opravy do původní podoby.