Jaromír Kudlík.

Jaromír Kudlík. | foto: MAFRA

Kudlík byl vizionářem, který vedl Vsetín a sbíral motorky

  • 0
Jaromír Kudlík, který zemřel v úterý při dopravní nehodě ve Vysokém Mýtě, patřil mezi nejvýraznější postavy 25 porevolučních let na Valašsku. Byl prvním demokraticky zvoleným starostou Vsetína a stál za obřím projektem Čistá řeka Bečva, díky níž v desítkách obcí vznikla kanalizace.

Psal se rok 1990, blížily se první demokratické volby a jedním z kandidátů na starostu Vsetína byl Jaromír Kudlík.

„Rozmýšlel jsem se tři dny, šlo o velkou zodpovědnost,“ vzpomínal před časem.

Do komunální politiky nakonec vstoupil a vydržel v ní 25 let, během nichž se stal jednou z nejvýraznějších postav veřejné správy ve Vsetíně, od loňska působil jako radní za hnutí ANO.

V úterý však Kudlík politiku navždy opustil. Zemřel při dopravní nehodě ve Vysokém Mýtě, když jeho auto vjelo do protisměru, kde narazilo do nákladního vozu (více o nehodě zde).

Informace se bleskově rozšířila nejen po městě, ale po celém Valašsku. Kudlík totiž stojí za největší investiční akcí v historii regionu, díky které mají desítky obcí vybudovanou kanalizaci. Nese název Čistá řeka Bečva a právě v těchto týdnech po dlouhých 15 letech končí.

„Říkal jsem o něm, že je investiční mág,“ vzpomněl Jiří Trezner, zástupce ředitele Muzea regionu Valašsko.

S Kudlíkem se setkával především jako vedoucí odboru životního prostředí vsetínské radnice.

„Ačkoliv jsme občas měli půtky, vždy to byla konstruktivní debata, která vedla k tomu, aby se něco udělalo,“ dodal Trezner.

Čunek: Velmi mě to zasáhlo, dobře jsme si rozumněli

Lidé, kteří Kudlíka znali, se shodují v tom, že to byl slušný a otevřený muž, sportovec a jeden z politiků, jimž se podařilo získat respekt lidí.

Z Občanského fóra zamířil do ODS, pro kterou získal v roce 1990 místo starosty. Odtud pak přešel do čerstvě vznikající Unie svobody. Jako její člen pak působil dvě volební období na pozici místostarosty.

Byl označován za vizionáře, který plánoval investice na dlouhá léta dopředu. Kromě zmíněné kanalizace je podepsán i pod stavbou části čtyřproudové silnice mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím, která však dodnes nemá napojení na další úseky.

„Přímo ve Vsetíně jej bude připomínat cyklostezka do Velkých Karlovic a rekonstrukce Smetanovy ulice,“ zmínil starosta Jiří Čunek.

Právě on a Kudlík tvořili dvojici starosta - místostarosta po dlouhých šest let. A Kudlík se Čunka zastal i před soudem kvůli korupční kauze, v níž Čunek čelil obvinění, že jako vsetínský starosta převzal v roce 2002 půlmilionový úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů.

Sklidil za to obvinění z křivého svědectví, odvolací soud však Kudlíka obžaloby zprostil (více zde).

„Když se s někým potkáváte denně tolik let, je samozřejmé, že tam vzniknou vazby. Dobře jsme si rozuměli. Zpráva o jeho tragickém úmrtí mě velmi zasáhla,“ řekl Čunek.

Kudlík měl podle něj v poslední době zdravotní potíže. „Jak jen mohl, lékařům utekl. Přesto to vypadalo, že se vše otočí k dobrému,“ poznamenal.

Když přicházel, bral Vsetín jen jako město mezi kopci

Kudlík byl znám i jako milovník volejbalu, turistiky a vášnivý sběratel starých motorek a aut. Tíhl také k divadlu, byl zakládajícím členem amatérského spolku Divadlo v Lidovém domě.

„Hrál jen málo, neměl na to čas. Vždycky říkal, že rád vezme roli, kde se nemluví a nemusí se zkoušet,“ zavzpomínal umělecký šéf divadla Pavel Rejman.

Kudlík letos v červnu oslavil 66 let. Pocházel z Holešova a vystudoval strojařinu na vysoké škole v Brně. Do Vsetína, který tehdy vnímal jen jako „město mezi kopci“, přišel až jako dospělý za prací.

S manželkou se usadil ve čtvrti Ohrada a vychovali spolu dceru a syna.