VZP ukončila systém, který ve Zlínském kraji fungoval 17 let. Čerstvé matky už nebudou mít snadno dostupnou poporodní péči (Ilustrační snímek).

VZP ukončila systém, který ve Zlínském kraji fungoval 17 let. Čerstvé matky už nebudou mít snadno dostupnou poporodní péči (Ilustrační snímek). | foto: AP

Zlínské ženy přišly o výsadu, porodní asistentku dostanou jen výjimečně

  • 6
Sedmnáct let ve Zlínském kraji fungoval na české poměry jedinečný systém, díky němuž měly ženy po porodu zajištěnou pomoc porodní asistentky přímo doma. Jen na Zlínsku toho loni využilo na 1 500 maminek. Nyní už to ale nebude možné. Pojišťovna tuto praxi omezila, aniž by pořádně vysvětlila proč.

Devětadvacetiletá Eva ze Zlína rodila letos poprvé. Miminko mělo menší problémy se srdcem, proto šlo po porodu v prvních týdnech všechno trochu hůř než obvykle. "Byl to velký skok, kojení se nedařilo a pak jsem dostala vysoké horečky a zánět prsu," popisuje Eva náročné období šestinedělí.

A do této situace přišla informace Všeobecné zdravotní pojišťovny gynekologům, že zásadně omezuje pomoc porodních asistentek ženám ve Zlínském kraji. Zatímco loni by si Eva asistentku zavolala domů, kde by jí zkušená žena se vším poradila a pomohla, teď se ocitla v situaci mnohem náročnější.

Maminky, které stojí o pomoc porodní asistentky, potřebují poukaz od svého gynekologa. A získat ho není vůbec jednoduché. Spíše naopak. Krkolomné sdělení VZP totiž v praxi znamená, že gynekolog má doporučení pro porodní asistentku napsat pouze výjimečně.

Aby to mohl udělat, musí se žena do ordinace dostavit a problém konzultovat. Pak poukaz na ošetření buď dostane, nebo ne. Což v případě Evy znamenalo, že kvůli vytažení stehů z porodního poranění musela naložit dítě a sebe a přijet do ordinace. "Jiné řešení podle lékaře nebylo," postěžovala si prvorodička.

VZP důvod změny nevysvětlila

Stejně jsou na tom desítky dalších žen. Třeba v loňském roce využilo těchto služeb jen ve Zlíně téměř patnáct set maminek, což je 80 procent z těch, které v tomto období porodily.

Asistentka jim pomohla se vším, co souvisí s kojením, s tím, jak miminko nosit, jak ho ukládat, kontrolovala a ošetřovala porodní poranění i krvácení, radila s náhlými zdravotními či psychickými potížemi, byla k dispozici na telefonu a hlavně přijela na požádání domů. Vše na základě zákona a vyhlášky.

Sedmnáct let ženám ve Zlínském kraji tuto péči záviděla většina republiky, teď je vše jinak. "Poskytnutí péče na jiném místě než ve zdravotnickém zařízení je možné pouze v případě, je-li to nezbytné s ohledem na zdravotní stav pojištěnce," odpověděla na dotazy MF DNES mluvčí VZP Martina Stavjaňová.

To ale platí už od roku 1997. Jasné vysvětlení toho, proč se teď mají gynekologové chovat k pacientkám jinak, pojišťovna nedokázala sdělit.

Některé maminky už zareagovaly tak, že například změnily lékaře. Když se k nim porodní asistentka konečně dostala, využily její služby maximálně. "V porodnici mi nevysvětlili skoro nic. Ona naopak všechno. Je to pomoc k nezaplacení," chválí si sedmadvacetiletá Jana, maminka dvojčátek.

Situace je jiná v každé ordinaci. Někteří gynekologové se informací pojišťovny striktně řídí. "Už to není automatické, takže musím vyžadovat, aby maminka nejdřív přišla," vysvětlila zlínská lékařka Marcela Plšková.

V jiných ordinacích jsou trochu chápavější. "Přece kvůli popraskaným bradavkám nebo potížím s kojením nemusím ženu vidět, i po telefonu se na žádance domluvíme," prohlásila gynekoložka Jiřina Lánská.

Organizace porodních asistentek chce jít k Ústavnímu soudu

Postup VZP už vyvolal nespokojenou reakci. Česká konfederace porodních asistentek hodlá podat stížnost k Ústavnímu soudu. Podle ní je zmatek v zákonech.

Na změnu doplácejí hlavně samotné maminky. "Když nedostanou možnost bezplatné péče, raději problémy řeší samy. Což je špatně," upozornila Zdeňka Drgová, která se stará o maminky v okolí Zlína, Slušovic a Fryštáku. Díky pomoci asistentek se navíc předejde zbytečným lékařským zásahům.

Podle některých hlasů však existují porodnice a ordinace, které o poporodní péči vůbec neinformují nebo neříkají pravdu. "Někteří lékaři tak vědomě a úmyslně porušují zákon," řekla viceprezidentka České konfederace porodních asistentek Radmila Dorazilová ze Zlína.

Situací v kraji se už zabývá pracovní skupina ministerstva zdravotnictví a od tohoto týdne Zlínský kraj. "Vnímám to jako osobní postoj některých lékařů. Chceme, aby tato služba byla zachována," prohlásila radní pro zdravotnictví Hana Příleská.