Snímek Amélie a horský zázrak si z letošního ročníku Zlín Film Festivalu odvezl...

Snímek Amélie a horský zázrak si z letošního ročníku Zlín Film Festivalu odvezl hlavní cenu Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti. | foto: repro: Zlín Film Festival

Ceny míří do zahraničí, příští rok uctí zlínský festival domácí tvorbu

  • 0
Německo, Itálie, Velká Británie a Rusko. To jsou země, do nichž letos putuje Zlatý střevíček, hlavní cena Zlín Film Festivalu. Přehlídku, která v sobotu končí, navštívilo kolem 125 tisíc diváků.

Třináctiletá Amélie je nevychované dítě, jemuž ani rodiče nesmí říkat, co má dělat. Po dalším astmatickém záchvatu ji ale pošlou na kliniku do hor, odkud dívka uteče. Vysoko v horách potkává chlapce Barta, který jí zachrání život a řekne jí o prastaré tradici zapalování léčivých ohňů v tyrolských Alpách. Spolu se pak vydají za tímto dobrodružstvím.

To je v kostce děj filmu Amélie a horský zázrak, který zaujal mezinárodní odbornou porotu natolik, že si z 57. ročníku Zlín Film Festivalu odveze hlavní cenu Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti. V německo-italské koprodukci jej natočil režisér Tobias Wiemann.

„Je to krásný film o neobyčejném přátelství dvou lidí. Zaujalo nás, jak je vylíčen pocit intimity v prostředí vysokých hor,“ uvedla předsedkyně poroty, herečka Klára Issová.

Nejlepším hraným filmem pro mládež se na zlínské přehlídce stalo britské drama Jsem Charlie.

I další dva Zlaté střevíčky míří do ciziny. Nejlepším hraným filmem pro mládež se stal britský snímek Jsem Charlie a cena za nejlepší animovaný film putuje do Ruska za Dvě tramvaje.

„Líbilo se nám, že film kombinuje různé techniky. Vypráví příběh, který je sdělný jen obrazem a nepotřebuje žádné průvodní slovo,“ vysvětlila za mezinárodní porotu výtvarnice a ilustrátorka Ludmila Zemanová, dcera světoznámého režiséra Karla Zemana.

Filmům dominovalo téma rodiny v různých podobách

Tuzemskou kinematografii zastupovala v hlavní soutěži Pátá loď, která vznikla v česko-slovenské koprodukci. Z festivalu si odváží Cenu města Zlína za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii hraného filmu pro děti.

Celkem poroty rozdaly 18 cen a tři speciální či zvláštní uznání. V různých kategoriích soutěžilo 152 snímků a diváci ve Zlíně viděli 326 děl z 62 zemí světa, z toho v premiéře jich bylo promítnuto 199.

„Letošnímu ročníku dominovalo téma rodiny, které je spojujícím prvkem většiny filmů. Ať už se jedná o rodinu, kdy rodiče nemají na dítě čas a to si pak musí zábavu hledat samo, nebo třeba rodinu nefunkční, kdy některý z rodičů má problém s alkoholem, či rodinu, která žije v chudobě a v níž děti touží po obyčejné pizze,“ popsala umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Nejúspěšnějším snímkem se stal francouzský film Na stejné notě o dvanáctileté nadějné violoncellistce, který si na konto připsal dvě ceny – získal cenu diváků Zlaté jablko a Hlavní cenu mezinárodní dětské poroty pro hraný film.

Ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převzal malíř a kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Další ročník bude reagovat na sté výročí vzniku Československa

Letošní 57. ročník Zlín Film Festivalu, který byl věnován švédské kinematografii, skončí v sobotu, kdy mohou zájemci zhlédnout vítězné snímky a naposledy se zúčastnit doprovodného programu v ulicích.

Navštívilo ho kolem 125 tisíc lidí, zhruba stejně jako v minulých letech. „Velkou radost máme z čísla 45 tisíc, které označuje rekordní počet diváků v kinech,“ upozornila umělecká ředitelka.

„Právě z toho, že diváci projevili opravdový zájem o promítané filmy a zaplnili kinosály, máme velkou radost,“ doplnil prezident festivalu Čestmír Vančura.

Příští ročník bude Zlín hostit opět devět dní, od 25. května do 2. června 2018. Připomene například scenáristu Otu Hofmana, premiéru bude mít dokument o něm.

„Inspirovali jsme se stým výročím vzniku Československa a festival bychom rádi zaměřili na českou a slovenskou tvorbu,“ upřesnila Pášmová.