Poslední kamion s municí z areálu ve Vlachovicích-Vrběticích přijel vyprovodit i premiér Bohuslav Sobotka. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Z Vrbětic odjel poslední kamion s municí, celkem jich bylo přes pět set

  • 10
Z areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku odjel poslední z 547 kamionů naložených municí. Pyrotechniky nyní čekají měsíce až roky čištění rozlehlého areálu od střeliva rozmetaného při dvou loňských výbuších.

„Věřím, že občané tři okolních obcí prožijí klidnější Vánoce než loni,“ prohlásil při středeční návštěvě Vlachovic-Vrbětic premiér Bohuslav Sobotka.

Vláda už v pondělí rozhodla, že lidem z Vlachovic-Vrbětic, Haluzic a Lipové, tedy tří obcí v okolí muničních skladů, rozdělí za loňskou evakuaci a další omezení odškodnění v celkové výši šesti milionů korun. Každý zdejší občan by tak měl dostat zhruba tři tisíce korun (více zde).

Dva dny poté se Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec vydali přímo na místo. Navlékli si neprůstřelné vesty, nasadili helmy a v obrněném voze se na půl hodiny do poničeného areálu podívali.

„Dnešním dnem nekončí příběh Vlachovic-Vrbětic, ale končí jedna jeho důležitá etapa,“ poznamenal pak premiér Sobotka.

„Viděli jsme, v jakém stavu areál je, zejména epicentra obou výbuchů. Je tady práce na měsíce, spíše na roky,“ podotkl ministr vnitra Chovanec.

Na místo činu se chtějí dostat v příštích týdnech

Policejní pyrotechnici doplnění o armádní kolegy se nyní zaměří na odklízení vybuchlé i nevybuchlé munice na místě obou skladů, jež zničila exploze.

„Pak bude možné ohledat místo činu, což je nyní naše priorita. Snad se k tomu dostaneme za několik týdnů. Získané informace chceme použít k určení příčiny výbuchů,“ řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Další budoucnost rozlehlého areálu je nejasná. Od loňských výbuchů zde přitom musela přerušit provoz firma Bochemie zpracovávající vyhořelé raketové palivo, sklady s municí zde mělo několik soukromých firem.

„Firma Bochemie nárokuje určitý ušlý zisk, vyjednáváme s ní a řešíme, jak zajistit provoz. Velitel zásahu dělá maximum pro to, aby výroba pokračovala, k tomu je ale potřeba nulové riziko ohrožení. Smlouvy s ostatními firmami budou vypovězeny, platí ujištění vlády, že muniční sklady už se sem nevrátí. Proto jsme firmám poskytli muniční sklady v Květné,“ uvedl ministr vnitra Chovanec.

„Nebyl bych optimistou, že v nejbližší době budeme řešit budoucnost areálu. Nyní jsou na programu vyčištění epicenter, jejich ohledání vyšetřovateli, pak hloubková sanace celého areálu. Teprve pak můžeme zahájit reálnou diskuzi o jeho budoucnosti, o využití jeho ekonomického potenciálu. Rád bych, aby na konci diskuse byl konsensus státu, kraje i okolních obcí. Zatím bude areál dál v majetku státu prostřednictvím ministerstva obrany,“ doplnil Sobotka.

4. prosince 2014

Nejdelší zásah hasičů i armády v Česku

Z celkového počtu 547 kamionů jich 267 směřovalo do Květné a 280 vyvezly soukromé firmy. Ze skladů bylo odvezeno 8124 palet se 7000 tunami materiálu.

Část munice ze 40 skladů se odvážela do armádních skladů v Květné na Svitavsku.

Zbrojní materiál si převzaly také firmy, které jej tam měly uskladněný. Odvezly ho do svých prostor nebo přímo k zákazníkům.

Některá uskladněná munice byla podle policie poškozená, jiná zase v poškozených obalech. Tu bylo nutné odvézt ke zneškodnění do vojenského prostoru Libavá na Olomoucku.

U odvozu munice významně asistovali hasiči. „Bude to asi historicky nejdelší zásah hasičů v Česku, dosud jsme zde odpracovali při různých činnostech asi 25 tisíc hodin,“ odhadl generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba.

O ostrahu areálu se nadále starají policisté spolu s vojáky, kteří by po více než roce měli odejít na konci ledna. „Pevně doufám, že to tak bude,“ konstatoval náčelník generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář.

Vojáci budou kromě ostrahy areálu pracovat také na přípravě a stavbě nového plotu, který by měl být hotový právě na konci ledna. Bude dlouhý 16,5 kilometru a povede kolem celého areálu s tím, že v některých místech kopíruje současné oplocení skladů, na jiných místech zase rizikový perimetr rozšiřuje.

„Prošli jsme pás široký pět metrů, kde plot bude stát. Vyčistili jsme ho, vysekali náletové dřeviny a také jsme ho prozkoumali po pyrotechnické stránce. Je čistý a není nebezpečný,“ ujistil Bečvář.

Na službách se tady během roku vystřídalo na 6 350 vojáků ze všech armádních složek z celé republiky, což je asi jedna třetina české armády.

„Jde o jedno z největších a zejména nejdelších nasazení armády,“ uvedl Bečvář

Střežení po vojácích převezme státní podnik Vojenské lesy a statky. A ochranu prostoru zajistí také nové kamery.

3. prosince 2014

,