Rekonstrukce Parku Komenského (na snímku) patří spolu s obnovou podchodu mezi...

Rekonstrukce Parku Komenského (na snímku) patří spolu s obnovou podchodu mezi náměstím Práce a bývalým baťovským průmyslovým areálem k největším investicím Zlína v letošním roce. | foto: Dalibor GlückČTK

Park Komenského v centru Zlína se po mohutném kácení zase zazelená

  • 6
Park Komenského ve Zlíně se konečně mění k lepšímu. Po rozsáhlém kácení začala výsadba tisíců stromů a keřů. Vše by mělo být hotovo do července.

Když město spustilo začátkem roku v parku Komenského v centru Zlína kácení stromů, vyvolalo to u místních obyvatel řadu negativních reakcí. Nespokojení lidé zaplavili vzkazy městský web a nešetřili ostrými slovy.

Magistrát se ale hájil, že na základě dendrologického posudku kácí pouze ty stromy, které musí, a že je brzy nahradí novými. Tato fáze nastává právě teď a radní věří, že se pohled lidí na tuto investici změní k lepšímu.

"Skončilo nejkřiklavější období, kdy se jen kácelo. Přichází čas výsadby," shrnul náměstek primátora Bedřich Landsfeld. "Tyto dny jsou nejvhodnější a je velká naděje, že se zeleň uchytí," upozornil.

Vysadí i vzrostlé stromy

V parku přibude celkem 296 nových stromů: javory, duby, lípy, topoly, jilmy, habry, jasany, ale i magnolie, třešně nebo hrušně. A důležité je, že skoro padesát z nich bude vzrostlých s obvodem kmene 25 až 30 centimetrů.

Vysázeno bude také 3 984 keřů a 11 434 trvale rostoucích květin. Třiasedmdesát stromů odborníci ošetří.

"Většina dřevin bude zakomponovaná do elegantních tvarovaných stěn," upřesnil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

K nejpádnějším argumentům kritiků patřila obava, že v parku nebude stín, který mohly poskytnout právě jen vzrostlé stromy. K zemi totiž šlo 69 stromů s obvodem kmene nad 80 centimetrů.

"Park tady zřejmě za 40 až 60 let opět bude, ale co do té doby? Louka s trávníkem a kolem plno malých stromků, nikde žádný stín," napsal jeden z diskutujících na webu.

Radnice doufá, že výsadba dospělých stromů je dostatečný protiargument. A našla také zastánce mezi odborníky. Zásah v parku hájí například František Dohnal, někdejší hlavní architekt města.

"Vážím si toho, že dochází k postupné obnově zeleně v celém městě, což je vzhledem ke stáří stromů nezbytné, i když to mnohdy vyvolává negativní názory občanů," napsal Dohnal primátorovi Miroslavu Adámkovi.

Práce se nyní rozšířily i na sousední Školní ulici

V těchto dnech se práce rozšiřují také na sousední Školní ulici, která už je z části rozkopaná. Změní se v pěší bulvár a auta už se sem nedostanou. Případná povolení vjezdu budou vydávána v buňkovém stanovišti stavby.

"Budeme se snažit negativní dopady minimalizovat a věříme, že při vzájemné vstřícnosti se podaří vše zvládnout tak, aby komplikací bylo co nejméně," uvedl Jan Vařejčko, výrobní ředitel firmy PSG, která tady stavbu provádí.

Omezení ve Školní ulici v budoucnu nebude platit pro zásobování, rezidenty a chodce, pro něž ale aktuálně podmínky nebudou ideální.

"Chvilku budeme chodit po štěrku, ale výsledek bude stát za to," slíbil primátor Adámek.

Soudní ulice, která se z druhé strany kolmo napojuje na Školní, se zaslepí a na jejím konci vznikne točna.

Podle plánu postupují i další stavební úpravy v parku. "Budují se základy hudebního altánu, překládají inženýrské sítě, pracuje se na částech opěrných zídek. Máme už také hotové některé chodníky a to ty, které se nachází na obvodu parku," vyjmenoval Landsfeld.

Důvodem rekonstrukce parku byl jeho špatný stav. "Nastřádalo se v něm práce za několik desetiletí. Na každé kácení se lidé dívají s nedůvěrou, ale v tomto případě bylo nezbytné," ujistil architekt a jeden z autorů projektu obnovy parku Pavel Mudřík.