Labyront - nová hra pro nevidomé od vsetínských vynálezců.

Labyront - nová hra pro nevidomé od vsetínských vynálezců. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vyrobili hru pro zrakově postižené. Poslat ji chtějí i manželce Obamy

  • 1
Tři kamarádi ze Vsetína našli díru na trhu a snaží se ji zaplnit - vyrábí společenskou hru pro nevidomé. Poslat ji chtějí i Michelle Obamové, ke které se již dostaly také jejich další výrobky pro lidi se zdravotním postižením.

K lidem, kteří nevidí, si Petr Tomaštík, Petr Majer a Robert Stodůlka ze Vsetína našli cestu už dříve, když pro ně vyráběli plastické obrazy. Právě ty se již dostaly až k první dámě USA Michelle Obamové.

"Tehdy vznikl impulz k tomu, abychom pro nevidomé pracovali dál," líčí osmatřicetiletý Tomaštík.

Trio nadšenců právě v těchto dnech vyrábí originální deskovou hru pro nevidomé. "Novou hru opět pošleme Michelle Obamové, která podporuje nevidomé," popsal Tomaštík.

Labyront je originální a variabilní

Práce vsetínských autorů je unikátní. Už teď je na světě první verze hry, kterou vyráběli tři roky. Jmenuje se Labyront.

"Principem sice takové hry existují, ale naše hra je výjimečná a variabilní. Máme vlastní figury, všechno je originální," dodal Tomaštík. Podle něj se svými parťáky zjistil, že na trhu s podobnými stolními hrami je mezera. A tak jí využili.

"Ale nejde říct, proč jsme se zaměřili na hru pro nevidomé. To se musí zažít. Když se dostanete mezi tyto lidi, děti i dospělé, každého člověka, který má srdce na pravém místě, napadne: musím něco udělat. Nejde o to, že bychom na spolupráci s nimi chtěli vydělávat," poznamenal Tomaštík.

Labyront - nová hra pro nevidomé.

Na vývoji pracovali hlavně tři jmenovaní autoři ve spojení se speciálními výrobnami materiálu. Jejich společenská hra nezná hranice. Mohou si ji zahrát samozřejmě i lidé bez zdravotního handicapu. Postup hry je popsaný v pravidlech, která jsou součástí každé hry.

Zahrát hru si můžou děti i dospělí

"Jde o kreativní hru. Jak sám název napovídá, hráč se snaží dostat do středu labyrintu. Na cestě musí projít různými zkouškami, potká ale i prvky, které postup usnadňují," naznačil s tím, že hra je určená jak pro děti, tak pro dospělé.

Speciální verzi mají připravenou i pro děti do tří let. Navíc chystají i originální hru pro slabozraké.

"Nejsou jen nevidomí, ale také slabozrací, takže se snažíme zohlednit nějakou barvu, která je pro ně příjemná a mohou ji vnímat. Tuto verzi budeme ještě testovat," uvedl Tomaštík.

Figury jsou zasazené přímo do hrací desky s otvory. Nevidomý pohmatem posunuje figurku z pole do pole. Hrou se podle autorů může uživatel bavit pět minut i dvě hodiny, podle nálady.

U hry autoři nekončí, chtějí i kostku pro nevidomé

"Hráč vždycky nahmatá políčko před sebou a může posunovat figurkami. Políčko je buď čisté nebo obsahuje nějaký znak. Pak si hráč přečte v Braillově písmu, co který znak znamená," vysvětlil Tomaštík. Hrací deska je vyrobená ze dřeva.

"Zvolili jsme přírodní materiál, který se dá velmi dobře používat. Použití dřeva se nám zdálo teplejší, než kdybychom zvolili kov nebo plast. Navíc plastové formy jsou dražší. Nakonec vyhrála přírodní verze," dodal.

Autoři mají v plánu i novou hrací kostku. "Zřejmě uděláme osmihrannou hrací kostku," upřesnil Tomaštík.

Komu se nebude líbit dřevěná deska, může využít i papírové verze. Pro zdravé hráče jsou k dispozici doplňkové omalovánky.