Největší český výrobce pneumatik omezil provoz. (Ilustrační snímek)

Největší český výrobce pneumatik omezil provoz. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Výrobce pneumatik omezil výrobu, lidé mají volné víkendy

  • 5
Největší zaměstnavatel ve Zlínském kraji, otrokovický Barum Continental, který dává práci asi čtyřem tisícům lidí, musel částečně omezovat výrobu. Lidé v Barumu nechodí o víkendu do práce a v létě se zřejmě výroba zastaví na delší dobu.

"Je to nepříjemná situace. Zatím přesně nevíme, jak to bude dál. Žádné dlouhodobé informace teď nemáme," přiznal ředitel Libor Láznička.

Firma má problémy s prodejem pneumatik na nákladní auta. Proto musela jejich výrobu omezit už v květnu. Což znamená, že zaměstnanci už nechodí na víkendové směny.

"Přišli jsme o příplatky za víkendy, což samozřejmě nikoho netěší," řekl jeden ze zaměstnanců firmy. A to není všechno.

Vyhlídky nejsou kvůli problémům automobilového průmyslu v celé Evropě dvakrát dobré ani u osobních pneumatik. Loni jich Barum vyrobil 21 milionů. Už teď ale vedení naznačuje, že výroba se zřejmě zastaví třeba během červencových svátků.

"Měli jsme pracovat, ale vypadá to, že pracovníci budou mít volno," uvedl Láznička. "Mluví se o tom, že bychom měli být doma místo jednoho týdne hned dva," doplnil pracovník firmy.

Jinde je situace lepší, strojírny zavedly mimořádné směny

Z dalších velkých zaměstnavatelů v kraji jsou slyšet lepší zprávy. Druhý velký výrobce pneumatik, společnost Mitas pokles výroby nepředpokládá. Alespoň co se pneumatik pro zemědělce týká.

"Tam problémy nemáme. Snížení poptávky ale pociťujeme u motoplášťů," upozornil generální ředitel Mitasu Jaroslav Čechura. Gumárenská firma má pořád v plánu stěhování závodu do průmyslového areálu otrokovické firmy Toma.

Zlínská společnost Tajmac-ZPS, která vyrábí obráběcí centra a zaměstnává 650 lidí, propouštění neplánuje. "Žádná krize, kterou pamatujeme tři roky nazpět, na obzoru není," prohlásil finanční ředitel Jan Kurinec.

Dobré vyhlídky hlásí i Slovácké strojírny. Zákazníci teď po nich chtějí více zboží než před rokem. "Požadavky jsou tak vysoké, že jsme zavedli mimořádné sobotní směny," upřesnil ředitel uherskobrodské firmy Jiří Rossenfeld.

Strojírny překonaly krizi před dvěma lety tím, že razantně snížily náklady a už předtím modernizovaly svoje vybavení. Teď plánují další nabírání zaměstnanců. Počet pracovníků už zvýšila i napajedelská Fatra.