Výrobu a prodej pervitinu podle obžaloby řídil Jaroslav Pešek (druhý zprava).

Výrobu a prodej pervitinu podle obžaloby řídil Jaroslav Pešek (druhý zprava). | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Gang ze Slovácka dostal pervitin na Václavské náměstí, léky vozil z Polska

  • 5
Soud začal projednávat největší drogový případ v historii Zlínského kraje. Obžalovaných z rozsáhlé výroby a distribuce pervitinu a marihuany je deset mužů a jedna žena. Podle státního zástupce mohla organizovaná skupina vyrobit téměř 40 kilogramů pervitinu, za což by se dalo získat desítky milionů korun.

S výjimkou jediného muže pocházejícího z okresu Hodonín žije celá skupina lidí ve věku od 27 do 41 let na Uherskohradišťsku. Policie je sledovala několik měsíců. Předloni v prosinci si pak pro ně přišla při rozsáhlé akci více než stovka policistů na různých místech Zlínského a Jihomoravského kraje i v Praze.

Během domovních prohlídek zajistili kompletní varnu a asi kilogram rozpracované drogy.

Devíti obžalovaným hrozí až osmnáctiletý trest, desátý obžalovaný, který nebyl do obchodů zapojen tolik jako ostatní, může jít do vězení na 10 let. Případ jedenáctého člena skupiny soud kvůli jeho zdravotnímu stavu vyloučil k samostatnému projednání.

Hlavním obžalovaným je dvaatřicetiletý Jaroslav Pešek. „Je mi líto, co se stalo. Udělal jsem to z hlouposti, ale ne v takovém rozsahu, jako tvrdí obžaloba. Rozhodně jsem nebyl nějakým hlavním organizátorem, nikoho jsem neřídil, vše bylo živelné. Jen byla stanovená prodejní cena tisíc korun za jednu stlačenou (stříkačku),“ tvrdil Pešek.

Podle státního zástupce Pešek vařil pervitin spolu s dalším obžalovaným. Další dva členové skupiny se starali o pěstování marihuany v dalším rodinném domku ve Zlechově. Ostatní zajišťovali distribuci narkotik.

Ačkoliv Pešek zpochybňuje kvalitu vyrobené drogy, ta byla podle policistů natolik vydařená, že se s ní dokázal prosadit i u distributorů na pražském Václavském náměstí.

Spor o množství pervitinu

Gang fungoval podle vnitřních, přesně daných pravidel. Jeho šéf například zavedl přísný zákaz prodávání mladistvým, pervitin nesměli distributoři ředit, ani pracovat pro jiného výrobce, což Pešek potvrdil.

Trvá však na tom, že pervitinu vyrobil od poloviny roku 2013 do zadržení v prosinci 2014 jen zhruba kilogram - tedy zlomek toho, co tvrdí obžaloba.

Podle státního zástupce Martina Malůše je skutečně doloženo, že pachatelé vyrobili nejméně 1,5 kilogramu pervitinu.

„Nicméně dalšími nepřímými důkazy, zejména s ohledem na množství chemikálií potřebných pro výrobu pervitinu a laboratorního skla, které skupina nakoupila, bylo propočtem Kriminalistického ústavu Praha zjištěno, že mohli teoreticky vyrobit až množství 38,66 kilogramu pervitinu, za který mohli utržit po odečtení svých nákladů téměř 40 milionů korun,“ zdůraznil žalobce.

Pešek však u soudu tvrdil, že velkou část nakoupených chemikálií přeprodal jistému muži ze Slovenska s přezdívkou Ruda, kterého se mu ale nedaří zkontaktovat, aby to potvrdil. Svůj výdělek z prodeje odhadl jen asi na půl milionu korun.

Přiznal, že si v drogeriích nakoupil vybavení na vznik varny. Pervitin nejprve připravoval v rodinném domě v Polešovicích, později výrobu rozšířil i do sousedních Nedakonic.

„Byl jsem na pervitinu závislý, s vařením jsem začal, abych za drogy nemusel platit,“ uvedl Pešek.

Chtěl prý končit s výrobou, ale přišel policejní zásah

Pervitin nejprve připravoval z léku modafen, který je v Česku dostupný bez předpisu, ale v omezeném množství. „Nakupoval jsem jej v lékárnách převážně v Uherském Hradišti. Občas mi prodali třeba pět balení, ale když už mě znali, tak spíš méně,“ přiznal.

Postupně podle obžaloby zapojoval do výroby a prodeje drog další lidi. Začal také jezdit na nákupy do Polska, kde mají léky vyšší podíl pseudoefedrinu, jsou dostupné bez omezení a za nižší cenu.

„Zjistili jsme, že například existovala i kontravozidla, která prodejcům z bezpečnostních důvodů jen projížděla trasu,“ uvedl už dříve velitel zásahu a vedoucí oddělení obecné kriminality policie ve Zlínském kraji Pavel Trnka.

„Volali jsme si jen proto, abychom se domluvili, kde si dáme oběd, kudy pojedeme. Když se mnou někdo vyrazil do Polska, tak nevěděl, proč tam jede. Byla to pro ně spíš odměna za dobrou práci, měli to jako výlet,“ namítl Pešek.

Před koncem roku 2014, těsně před policejní razií, prý už plánoval ukončení výroby - Polsko totiž omezilo dostupnost léků, navíc se mu narodila dcera s tehdejší přítelkyní, která rovněž stojí před soudem - usiluje o status spolupracující obviněné.

Pešek také čtyři dny před zásahem skončil v nemocnici s toxickou psychózou, psychiatrickým onemocněním, které je spojené s užíváním pervitinu a marihuany, na kterých byl tehdy silně závislý.

„Zvýšili jsme četnost výroby, abychom vyrobili pervitin do zásoby. Něco mělo jít na prodej, něco aby zbyl pervitin i pro mou potřebu,“ přiznal.

Policejní zásah proti organizované skupině přišel v prosinci 2014 (více zde):

17. prosince 2014