Před rokem při Letní filmové škole několikrát promítali němý film Frigo na mašině s živým doprovodem na Masarykově náměstí od 22 hodin. Letos by taková projekce byla minimálně sporná.

Před rokem při Letní filmové škole několikrát promítali němý film Frigo na mašině s živým doprovodem na Masarykově náměstí od 22 hodin. Letos by taková projekce byla minimálně sporná. | foto: LFŠ

Filmová škola se zlobí. Hradiště omezí koncerty, ticho má být už v deset

  • 24
Zastupitelé v Uherském Hradišti zkrátili konec koncertů pod širým nebem. Nařízení kritizují organizátoři Letní filmové školy, Slováckého léta i senátor Valenta. Naopak podle části opozice je vyhláška příliš mírná.

Před pár lety si na hluk během letních akcí v Uherském Hradišti stěžovali jednotlivci, teď jich radnice počítá už desítky.

„Lidem v centru města vadí hlavně koncerty, které končí kolem půlnoci. Někteří vstávají třeba v pět ráno do práce a pak se nevyspí,“ vysvětlil velitel uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Město se proto rozhodlo zasáhnout. Za dva týdny začne platit vyhláška, podle níž budou koncerty, zábavy, diskotéky a další hudební produkce pořádané na veřejném místě, v areálu, na náměstí nebo nádvoří muset končit ve 22 hodin, pokud se konají od neděle do čtvrtka. V pátek a sobotu je možné akci prodloužit do půlnoci.

Novinku kritizuje i Valenta

Nové nařízení se výrazně dotkne například proslulé Letní filmové školy nebo Slováckého léta.

„Neumím si představit, že bychom se tím museli řídit. Letos už máme filmovku rozjetou a nebylo by možné ji přesunout. Ale pokud se nám nepodaří domluvit výjimku, klidně se s akcí přestěhujeme jinam,“ prohlásila ředitelka filmové školy Radana Korená.

Tak radikálnímu kroku se ale chce vyhnout a věří, že se s městem ještě domluví.

Problém totiž je, že radnice vyhlášku odsouhlasila, aniž by plán předtím probrala minimálně s organizátory dvou akcí, které do města v létě přilákají tisíce lidí z celého regionu.

„Nevěděli jsme o tom, je to velmi čerstvá záležitost. Ale v nejbližších dnech to musíme řešit, protože program už pochopitelně domlouváme s kapelami,“ připomněl pořadatel Slováckého léta Jan Chlachula.

Rozhodnutí hradišťské radnice nezvykle ostře kritizuje i senátor a podnikatel Ivo Valenta, který jinak se současným vedením radnice velice dobře vychází.

„Je škoda, že město, které se může pochlubit jedním z nejbohatších kulturních životů široko daleko, zaskočilo mnohé pořadatele významných kulturních akcí v regionu a de facto dalo červenou kartu čím dál oblíbenějším koncertům,“ napsal Valenta na Facebooku.

Připomíná, že chápe stesky obyvatel centra města, ale také že jde jen o pár letních večerů, přičemž dopad vyhlášky může být znatelný.

„Město a jeho obyvatelé přijdou o kvalitní kulturní zážitky, pořadatelé festivalů o zajímavou náplň, malí živnostníci o tržby a třeba studenti o příležitostní letní brigády,“ dodal Valenta.

Starosta Stanislav Blaha upozorňuje, že město rozhodně nechce festivaly vyhánět z města. A že filmová škola patří k významným akcím, které radnice také finančně podporuje. „Výjimku samozřejmě udělit lze, ale pravidlem nechť je právo lidí na noční klid v průběhu pracovního týdne,“ reagoval rovněž na Facebooku Blaha.

Korená: Není možné, aby úderem desáté bylo ticho

Filmová škola a Slovácké léto jsou přitom pro Hradiště už tradiční.

Filmovka byla loni čtyřicetiletá, sportovně-kulturní akce, která hlavní náměstí zasype pískem a promění na plážové hřiště, se letos chystá poosmé. Každoročně přilákají tisíce lidí a obě trvají více než týden.

Organizátoři proto centrum města nutně potřebují nejen k promítání filmů a sportování, ale i k doprovodnému programu.

„Akce typu koncertů a diskoték jsou pro nás nepostradatelné. Pokud návštěvníci stráví většinu dne sezením v kině nebo na besedách, chtějí se večer protáhnout a zatančit si,“ vysvětlila Korená.

Slovácké léto nabídlo na Masarykově náměstí v minulosti třeba koncerty kapel Monkey Business, Ine Kafe nebo Xindl X. Poslední dva roky mohli s koncerty končit až o půlnoci. Hudba se totiž v těchto případech „rozjíždí“ často až kolem deváté desáté hodiny.

„Není možné, aby úderem desáté byl klid. K letnímu festivalu noční koncerty patří. Běžně to tak bývá na festivalu v Karlových Varech nebo Jihlavě,“ shrnula Korená.

Opozice považuje vyhlášku za příliš mírnou

Radnice ale argumentuje, že stížnosti obyvatel přehlížet nemůže ani nechce. Loni se nahromadily hlavně kvůli hudebnímu stanu ve Smetanových sadech, kde produkce končila až nad ránem.

I Korená v tomto případě připouští, že s nájemcem stanu měli problémy a nedokázali ho usměrnit. Letos už ho proto do programu nepustí.

Organizátoři se chtějí s radnicí domluvit na výjimce. Ostatně už ve vyhlášce město umožnilo výjimku pro Slovácké slavnosti vína, kde mohou muzikanti vyhrávat do tří hodin ráno.

Vedení města se tomu podle všeho úplně bránit nebude. „Samozřejmě můžeme hledat kompromis. Výjimky ale musejí mít konkrétní zdůvodnění,“ naznačil Blaha.

Tři ze sedmi opozičních zastupitelů z ČSSD a všichni čtyři zástupci hnutí ANO však naopak vyhlášku nepodpořili, protože je podle nich příliš benevolentní a občany ochrání nedostatečně.

„Hluk je obtěžující. Když něco nechcete slyšet a v tom místě žijete, nemáte šanci se proti tomu bránit,“ zdůraznila sociální demokratka Hana Doupovcová.

Zlín omezení řešit nemusí

V krajském městě podobné problémy s rušením nočního klidu neřeší. Přitom právě v centru Zlína se každoročně odehrává největší dětský filmový festival spojený s řadou doprovodných hudebních akcí.

Koncerty ale většinou končí před desátou večerní. „Jediné, s čím tento čas přetahujeme, je letní kino, které se ale odehrává daleko od obydlených zón. Takže nikoho nerušíme,“ poznamenal mluvčí festivalu Martin Pášma.

Problémy podle něj nejsou ani s festivalovým stanem, u něhož noční klid hlídá městská policie.

Ve Zlíně jen před dvěma lety řešili potíže s provozovatelem Clubu Metro v Kvítkové ulici v centru města (více zde).

Desátou hodinou večerní končí i program známého letního rodinného festivalu Holešovská Regata, který se tradičně koná v červnu v areálu zámeckých zahrad v Holešově.

Omezující vyhláška o nočním klidu naopak platí ve Vsetíně, kde se každoročně v centru města koná multižánrový festival Valašské záření. Veřejné produkce by podle ní měly končit ve 22 hodin. Rada ale už od roku 2010 uděluje výjimky.

„V obydlené zóně moc ne, ale zvlášť v centru, které chceme oživit, nebývá s povolením problém,“ upřesnil tajemník vsetínské radnice Radomír Zimek.