Na Pustevnách v Beskydech vzplála po půlnoci historická dřevěná chata Libušín...

Na Pustevnách v Beskydech vzplála po půlnoci historická dřevěná chata Libušín navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Na místě zasahovalo více než 70 hasičů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

O obnovu vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách usiluje pět firem

  • 4
Je to práce, kterou už prakticky nikdo neumí, a postup se dnes bude znovu složitě objevovat. Přesto si na stavbu dřevěné chaty Libušín na Pustevnách troufá pět firem, které se přihlásily do veřejné soutěže.

„Ve čtvrtek skončila možnost podávat nabídky a otevřeli jsme obálky. Vzhledem k tomu, jak unikátní práce to bude, je počet firem vysoký,“ uvedl ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Vítěz bude známý až po týdnech. Podmínky soutěže byly přísné a třeba rozpočet má dvacet tisíc položek.

„Jednu po druhé teď musíme překontrolovat, jestli není podhodnocená či nadsazená,“ podotkl Ondruš.

Je možné, že některé nabídky vyřadí, vítězem pak bude ta, která prošla sítem a navíc nabídla nejnižší cenu.

Zadání soutěže dopředu vyloučilo společnosti, jež by neměly žádnou z potřebných profesí, namátkou tesaře či restaurátory, a vše hodlaly řešit tím, že si je na stavbu najmou.

Budou mít dřevo před koncem zimní těžby?

Rozpočet se pohybuje kolem 80 milionů korun, ze soutěže má podle předpokladu vyjít cena o něco nižší. Se samotnou stavbou by se v ideálním případě mohlo začít téměř přesně dva roky poté, co Libušín zničil požár.

Ten se rozhořel v noci na 3. března roku 2014, zavinila jej špatně vystavěná konstrukce komína. Policie nedávno označila viníka (více zde).

Ačkoliv by muzeum chtělo začít stavět již letos na jaře, není jisté, že termín stihne. Na stavbu totiž mají být použity stromy pokácené v zimě, které mají málo mízy.

Období zimní těžby však končí v březnu a není jasné, zda do té doby bude soutěž hotová.

„Pokud by šlo vyhodnocování hladce, je to reálné. Zatím počítáme s tím, že by se na jaře mohlo začít stavět,“ uvedl Ondruš.

Muzeum se však připravuje i na variantu, že se dřevo vytěží až další zimu a stavba začne o rok později.

Ruinu Libušína dnes kryje kovová konstrukce a plot. Vše, co bylo možné zachránit, odvezli restaurátoři brzy po události. Na takzvanou vědeckou rekonstrukci se použijí i některé z ohořelých trámů. Podstatné je, že stavět se bude stejnými postupy jako v dobách Jurkoviče (více zde).