Soud s Marošem Straňákem (vlevo) a Davidem Šimonem, kteří podle obžaloby...

Soud s Marošem Straňákem (vlevo) a Davidem Šimonem, kteří podle obžaloby brutálně ubili seniora v domku ve Slopném na Zlínsku. Snímek je z jednání v roce 2013. | foto: Zdeněk Němec, ČTK

Vrchní soud snížil tresty za trýznivou smrt seniora o půl roku

  • 5
O půl roku snížil Vrchní soud v Olomouci původní výjimečné tresty dvojici mužů za brutální vraždu seniora ve Slopném na Zlínsku. Maroš Straňák ze Slovenska tak stráví ve vězení 24,5 roku a David Šimon 20,5 roku.

Případem se soudy zabývají již druhým rokem, vrchní soud ho měl na stole už potřetí. Muži vinu popírali.

Nyní odvolací soud při třetím projednávání doplnil dokazování, vyslechl znalce a upřesnil dobu úmrtí muže. Vyšetřování totiž ztížilo to, že se na násilnou smrt seniora přišlo se zpožděním.

Soud tresty snížil kvůli úpravě v rozsudku, kdy jim uložil i přes chybějící odvolání žalobce propadnutí věci. Podle senátu jsou však výjimečné tresty na místě.

"Spáchali čin surovým až brutálním způsobem, se kterým se vrchní soud prakticky v takovém rozsahu nesetkává. Trest byl navíc uložen jako souhrnný za další trestnou činnost," řekl mluvčí soudu Vladimír Lichnovský.

Muži podle obžaloby přepadli sedmasedmdesátiletého pána v jeho domě v září 2011. Senior zemřel trýznivou smrtí. Pachatelé ho opakovaně surově napadali, škrtili jej, bili po celém těle, kopali do něj. Podle znalců mu zasadili desítky ran i do hlavy.

Důchodce utrpěl rozsáhlé zlomeniny lebky a otok mozku. Na místě zemřel. Mladíci si z domu údajně odnesli asi tři tisíce korun a šperky v hodnotě asi 14 tisíc korun (tehdejší poznatky policie čtěte zde).

Zlom v případu nastal díky svědectví spoluvězňů

Jaký byl vývoj soudních projednávání tohoto případu? Krajský soud nejprve dvojici zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů (více zde).

Vrchní soud v Olomouci ale vyhověl odvolání státního zástupce a případ vrátil do Zlína (více zde).

Tamní soud poté, co se objevily nové důkazy v podobě výpovědí spoluvězňů, jimž se Straňák údajně ve vazbě s vraždou svěřil, vynesl odsuzující rozsudek. "Řekl mi, že tam prostě vlítli a toho dědka utloukli plynovou pistolí," líčil u soudu svědek Milan Rakaš (více zde).

Letos v březnu však odvolací soud kauzu vrátil podruhé a krajský soud znovu vynesl stejný rozsudek (více zde).

Oba obžalovaní vinu popírali. Obhájce Straňáka zpochybnil nejen výpověď jeho kolegy z vazby, ale poukázal i na nejasnou dobu smrti poškozeného.

Zrušení rozsudku žádal i obhájce Šimona. I on zpochybnil usvědčující výpověď spoluvězně. "Pětkrát trestaný recidivista není věrohodný, je to profesionální podvodník a lhář," tvrdil obhájce, který napadl i pachové stopy na místě vraždy.

Podle žalobce je však jejich obhajoba účelová. Přiznal však, že "kardinálním problémem této věci je doba úmrtí." I z tohoto důvodu vrchní vrchní soud dokazování doplnil o výpovědi znalců, kteří dobu napadení muže i jeho smrti upřesnili.

Policie měla při objasňování vraždy ztížené podmínky. Mrtvého seniora s rozbitou hlavou našli příbuzní, kteří si mysleli, že upadl a zranil se sám. Na násilnou smrt přišla až pitva. V té době však už rodina stopy na místě uklidila; přesto se policistům podařilo zajistit na místě řadu pachových stop. Podle žalobce pochybila především lékařka, která na místě tělo muže ohledávala.

Straňák si nyní odpykává 8,5 roku na Mírově za přepadení dvou zlatnictví. Byl hlavou skupiny, která loupila v říjnu a listopadu 2011, tedy krátce po vraždě seniora ve Slopném. Soud mu proto uložil souhrnný trest. V případu se angažoval také Šimon, který prodával ukradené zlato. Podmíněný trest mu ale zrušila amnestie.

,