PŘED HOTELEM SLUNCE. Na snímku je zachycený současný Hotel Slunce (vpravo) a Stanclova lékárna na Masarykově náměstí, historická vizualizace zde zachycuje scénu pranýřování. | foto: Slovácké muzeum

Uherské Hradiště, jak jej zaručeně neznáte: s mlynářem i katem

  • 0
Je to působivý pohled. Uherské Hradiště nabízí historickou virtuální prohlídku, nově doplněnou skutečnými dobovými postavami. Jako jediné město v republice tak umí návštěvníkům ukázat, jak se v něm žilo před více než třemi staletími.

„Virtuální prohlídky má řada měst, ale ta naše je historicky věrohodná a založená na doložitelných faktech. Tím je unikátní,“ konstatoval místostarosta Stanislav Blaha.

S pomocí počítačové animace, jež je už dva roky součástí expozice dějin města, se tak turisté dostanou do barokního Hradiště v roce 1670, kdy bylo významnou vojenskou pevností.

POHLED DO HISTORIE. Na tomto snímku je vizualizace dávné podoby dnešní Havlíčkovy ulice, která tehdy vedla od Kunovické brány ve středověkém opevnění do středu Uherského Hradiště.

Teď k hradbám, domům a kostelům přibyly v ulicích i postavy. A to přesně takové, které ve městě tehdy žily. Dohromady je jich třináct.

Nechybí třeba bednář, jenž bydlel v Havlíčkově ulici, mlynář s mlýnem na Rechle, pradlena u řeky Moravy nebo měšťanky a služebné, které nabírají vodu u dvou městských studní.

K tehdejšímu životu v Hradišti patřili také žebráci nebo opilci, také jsou součástí animace. Městem rovněž po někdejší královské cestě projíždějí povozy a venkované přivážejí na trh své zboží.

„Jsou tam ale i představitelé městské správy, především rychtář a městský písař, a ve scéně pranýřování je také kat a městští biřici,“ nastínila autorka scénáře virtuální prohlídky, historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.

Hotové záběry ještě hodnotili znalci

U přípravy strávila mnoho desítek hodin. I přesto, že historii města dobře zná. Historická prohlídka totiž odpovídá tomu, jak město i život v něm popisují dobové dokumenty.

„Hledala jsem stavebně historické průzkumy, abych věděla, který dům byl tehdy třeba rozestavěný,“ vysvětlila.

A stejně postupovala při oživení animace skutečnými postavami. „Vycházela jsem z toho, co ztvárnili ve svých kresbách barokní malíři z tohoto regionu tak, aby dobové oblečení bylo skutečně věrohodné,“ upřesnila.

Když pak kontrolovala už hotové záběry vytvořené slovenskou firmou, pozvala si pro jistotu i znalce. Aby seděl každý detail.

Výsledkem je asi tříminutová virtuální prohlídka města, kterou v Česku nikdo jiný nenabízí.

Návštěvníkům je k dispozici v expozici nazvané Uherské Hradiště - město královské v Jezuitské koleji na Masarykově náměstí. A možná se v budoucnu ještě rozšíří.

„Byla bych ráda, kdybych ji mohla ještě vylepšit, třeba pohled kamery,“ naznačila Rašticová.