Úrodu vína na Slovácku ohrožuje housenka osenice. (Ilustrační snímek)

Úrodu vína na Slovácku ohrožuje housenka osenice. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Housenka může zničit celou úrodu na vinicích, sbírat se dá jen v noci

  • 2
Rakousko, Slovensko a jižní Morava. Vinařské destinace na území tří států zasáhl nebezpečný škůdce - housenka osenice. Požírá právě rašící révu, najít a zničit se však dá jedině v noci.

"Už jsem tam byl v noci dvakrát," řekl Zdeněk Vaďura, který má rodinné vinařství v Polešovicích. A dobře udělal, našel skoro třicítku housenek.

Pohroma pro vinaře

Housenky osenic jsou pro vinaře větší katastrofou než housenky píďalky různorožce trnkového.

Jsou výrazně žravější, přezimují v různých velikostech a v požírání ještě budou pokračovat, což znamená, že se bude zvyšovat také míra poškození vinic.

Osenici berou pěstitelé jako jednoho z největších škůdců. Podle některých se na jihu Moravy neobjevila minimálně deset let. Odborníci navíc upozorňují, že teď se sešly dva mimořádné momenty.

"Tohle nepamatuju pětatřicet let," zdůraznil Michal Hluchý z brněnské laboratoře, která se specializuje na ekologické systémy ochrany rostlin. Osenici viděl před dvěma týdny na Slovensku a pak v Rakousku. Teď zasáhla Moravu.

"Každý týden vyřizuji stovky telefonátů od vinařů," potvrdil odborník.

Za problémy na vinicích může extrémně suchá a teplá zima. Samice osenice obvykle naklade až dva tisíce vajíček, ze kterých z různých důvodů přežije jen malá část. Třeba i kvůli mrazivým teplotám. Ty ale letos nepřišly.

"Proto přežilo podstatně více housenek. Navíc jsou výrazně větší, než by měly být," vysvětlil Hluchý.

Do toho začalo i dříve dozrávat víno. Housenky tak mají na vinicích dost potravy. Přitom požírají často celé vyrašené zárodky hroznů, které pak už nevyrostou. Před kuklením měří i čtyři centimetry a v průměru mají až šest milimetrů.

Ochrana vinic bude náročnější na čas i práci

"Více toho sežere. Takže i jedna housenka napáchá podstatně víc škody než běžnější housenka různorožce trnkového," varoval Hluchý.

Ve Vaďurově vinici se škůdce objevil na těch nejrannějších odrůdách - Chardonnay, Rulandě bílé a Rulandě šedé. "Není to žádná katastrofa, ale musíme to kontrolovat," poznamenal Vaďura.

To pro vinaře znamená, že do vinohradu vyrazí každý den až po setmění. Osenice totiž přes den spí a schovává se v zemi. Vylézá až v noci a révu požírá až do rozednění.

"Radíme zkontrolovat vinice s baterkou v ruce a stříkat také v nočních hodinách, a to i povrch půdy," potvrdil Hluchý. Vinaři tak už teď ví, že u hroznů stráví mnohem více času, než si plánovali.

Škůdce řádí také na vinicích Zdeňka Habrovanského ze Šlechtitelské stanice v Polešovicích. Počet napadených hroznů odhaduje na deset až patnáct procent. Zatím ale netuší, jestli jde o různorožce nebo o škodlivou osenici.

Pěstitelé vína mají s housenkami svoje dlouholeté zkušenosti. Někteří už na začátku dubna stříkají vinice speciálními přípravky kvůli různorožci. S tím ale tolik problémů nemají.

Housenka je menší, nenadělá takovou škodu a zlikvidovat se dá poměrně jednoduše, když ji vinař včas odhalí. V tomto období se navíc začíná zakuklovat a vinicím přestává škodit.

To u osenice neplatí. Přezimuje v zemi v různých velikostech a její čas ještě nevypršel. Požírat tak může po raných odrůdách i ty pozdější, které teprve začnou rašit. Odborníci proto upozorňují, že poškození vinic se bude ještě zvyšovat.