Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Letošní víno bude nejlepší za pět let, hlásí pěstitelé na Slovácku

  • 5
Suché a horké léto naštěstí letošní úrodu vína nepokazilo. Pěstitelé ze Zlínského kraje naopak upozorňují na výborné Veltlínské zelené, Rulandské šedé i Svatovavřinecké. Cenu vína měnit nebudou.

Skoro celou úrodu už mají ve sklepě a jsou více než spokojení. „Je to nejlepší úroda za posledních pět deset let,“ naznačil Marek Babisz, sommeliér Národního vinařského centra. Vydařily se téměř všechny odrůdy bílého i červeného vína.

„Vynikající bude Rulanda šedá i bílá nebo Chardonnay,“ popsal Libor Zlomek z vinařství Zlomek-Vávra z Boršic u Blatnice, které patří do Slovácké vinařské podoblasti.

„Krásně voní také Müller Thurgau a o Veltlínském zeleném vinaři říkají, že tak dobrý už dlouho nebyl,“ doplnil Babisz.

Většině pěstitelů zbývá v těchto dnech sklidit pár posledních řádků. Někteří už dokonce mají vinohrady prázdné. Hrozny jsou zdravé, nenapadly je plísně ani houby, nezničily je bouřky ani první ranní mrazy. Všichni se shodují, že letošní slunečné suché léto bez dešťů úrodě pomohlo. Po kritické loňské sezoně je to pro regionální vinaře příjemná změna.

„Zachránil nás déšť na konci srpna,“ přiznal Václav Cícha z Vinařství rodiny Cíchovy z Blatnice pod Svatým Antonínkem. „Kuličky byly kvůli suchu malé a už jsme si říkali, že to zase nebude dobré. Ale deštěm se úplně probraly. Velmi nás to překvapilo,“ dodal Cícha.

Starší kořeny révy vinné si navíc na stráních vytáhly zásoby vody z větší hloubky a sucho jim pak tolik nevadilo. Na místech, kde to nepomohlo, ale vinaři zjistili, že hrozen má málo dusíku, fotosyntéza neproběhla správně a v bobulích je méně kyseliny. Ta je pro chuť vína také důležitá a její nedostatek bude podle odborníků znatelný v každé odrůdě.

Víno levnější nebude kvůli ztrátám z loňska

Pěstitelé naštěstí mají povolení od Evropské unie, díky kterému mohou kyselinu uměle přidat. Je to podobné jako s nízkou cukernatostí loni, kdy evropští komisaři doslazování také povolili.

Někteří vinaři už teď vědí, že se bez úpravy ani v tomto roce neobejdou.

„Budeme dokyselovat, protože podle kompletních rozborů, které jsme si nechali udělat na naše Svatomartinská vína, je kyseliny skutečně méně,“ potvrdil polešovický vinař Zbyněk Vaďura.

Naopak cukernatosti je letos díky slunci dost a aromatických látek také. Navíc vinaři přiznávají, že z vinohradů sklízejí hroznů více než obvykle. Z pohledu množství tak jde o lehce nadprůměrný ročník.

Změny cen, které by vyšší úrodu zohlednily, zákazníci čekat nemají. „Vinaři měli ztráty v minulých letech, kdy se tolik nedařilo. Rozhodně letos nebudou prodávat výrazně levněji,“ poznamenal Zlomek.

Loňská sezona byla pro pěstitele nepříjemná. Vínu uškodily dlouhotrvající deště, bobule nasákly vodou, popraskala jejich slupka a následně se přidala hniloba a plísně. Někteří vinaři dokonce mluvili o historicky nejhorší sezoně.