Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Vinaři nemají tolik práce s vinobraním. Někteří pláčou nad letošními výnosy

  • 0
Vinaři na Slovácku sklízejí úrodu. Nad výnosem z vinic ale nechápavě kroutí hlavou: na některých místech mají až o 70 procent méně hroznů než obvykle. A protože je jich málo, jejich cena stoupla. Podraží zřejmě i víno.

"Předpokládáme, že se cena zvýší. Ale ne v tak vysoké míře, jak by odpovídalo nárůstu ceny hroznů," naznačil Jiří Sedlo, předseda Svazu vinařů České republiky.

O ztrátu se podle něj pěstitelé částečně podělí s producenty vína. "Do jaké míry se na tom bude podílet i obchod, to je zatím těžké odhadnout," zmínil.

Vinaři vědí, že kdyby zdražili moc, lidé si u nich nebo ve vinotékách víno nekoupí. "Když na to nebudu lidé mít, koupí si levnější víno v obchodě," soudí vinař Tomáš Jurák.

Za neúrodou jsou plísně a počasí

Za špatnou úrodu hroznů mohou především plísně, které letos vinice napadly. Své způsobilo i horké léto a proměnlivé počasí v září. Někteří vinaři s vinobraním nyní finišují, jiní jsou teprve na začátku. Všichni ale říkají: To nepamatujeme.

"Tak špatnou úrodu jsem neměl za dvacet let. Není co sbírat. Nyní sklízím Ryzlink rýnský, který jindy sbírám až tak za dva týdny," postěžoval si Zdeněk Habrovanský ze Šlechtitelské stanice vinařské z Polešovic. Jako příklad dává Modrý Portugal. "Ze zhruba jedenácti set keřů jsme měli tři sta kilo hroznů," posteskl si.

Špatná úroda je podle něj tvrdým zásahem do hospodaření. "Vůbec nevím, z čeho zaplatím náklady na letošní rok," krčí rameny Habrovanský.

Vinařský svaz stesky pěstitelů a zpracovatelů vína potvrzuje. "Počítáme se zhruba polovičním výnosem oproti dlouhodobému průměru. A je to problém celé Moravy. Postižení se liší podle jednotlivých vinic. Nelze to shrnout na určité oblasti nebo odrůdy," upozornil.

Vinaři z Polešovic na tom nejsou o mnoho lépe. Že je úroda slabá, vidí už i ti, kteří s vinobraním teprve začali. "Na některých odrůdách mám ztrátu až sedmdesát procent," poznamenal Nikodém Míša.

Záchrannou jsou vína z dovozu

Podobně jsou na tom i další. "Na několika tratích máme jen třicet až čtyřicet procent průměrné úrody," řekl Jaroslav Vaďura. Podle něj je na tom nejhůř odrůda Chardonnay. "Z ní máme jen asi dvacet procent běžné úrody," postěžoval si.

Špatná úroda se projevila na cenách hroznů. To trápí vinaře, kteří většinu nebo dokonce všechny hrozny nakupují, a pak je zpracovávají. "Takových vinařů je hodně. Zato hroznů je málo a kdo je má, nasadil ceny vysoko," prozradil vinař Vít Soják.

"Zahraničního vína se každopádně doveze víc, a proto budeme trvat na kontrole správného označení takového vína, aby nebylo vydáváno za moravské," slíbil Sedlo, předseda svazu vinařů.