Někdejšího majitele večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy Martina Cekotu, který prodával nelegální alkohol plný smrtícího metanolu, poslal soudce do vězení na více než třináct let. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Mnoho let ve vězení čeká i šéfa večerky, kde metanolová tragédie začala

  • 5
Ze soudní síně odcházel se sklopenou hlavou, ale na rozdíl od některých dalších obžalovaných bez pout a asistence policie. Přesto byl Martin Cekota jako opařený. Majitele zlínské večerky, kde si koupily alkohol otrávený metanolem první oběti, poslal soudce na třináct a půl roku za mříže.

Přitom ještě před dvěma lety vedl Martin Cekota prosperující večerku v prvním segmentu na zlínském sídlišti Jižní Svahy, kam chodili místní lidé.

Když ale zemřely v září 2012 první oběti na otravu metanolem, vedla stopa k němu. Jeho krámek byl prvním veřejně známým místem, kde se smrtící pití prodávalo. Několik lidí se jím otrávilo, tři nepřežili.

Dnes je na místě obchodu poněkud paradoxně služebna městské policie a Cekota patří do skupiny hlavních viníků metanolové aféry, které soud ve středu tvrdě potrestal (více o rozsudku čtěte zde).

Jenže Cekota sám tvrdí, že má jít na více než třináct let do vězení neprávem.

"Jsem totálně zničený nespravedlivým obviněním," stěžoval si v závěrečné řeči těsně před rozsudkem. Mluvil také o tom, že je bez práce i bez příjmů a musí se starat o "dva staré lidi".

Prodavačky řekly, že nelegální alkohol prodávaly na příkaz šéfa

Jinak byl od začátku případu ve vyjadřování zdrženlivý . Odmítal vypovídat a jen občas se k něčemu vyjádřil. Usvědčil ho však především obžalovaný Aleš Svoboda, který měl nedaleko segmentu garáž, v níž alkohol míchal. U soudu řekl, že vozil lahve tvrdého alkoholu také do Cekotova krámku.

"Je to jen jeho verze," reagoval po vynesení rozsudku Cekotův advokát Zdeněk Hromádka. "Měl by říct, kolik lahví přinesl, komu je předal a který to bylo den. Teprve pak se o něčem bavme," dodal na adresu Svobody.

Ve Zlíně na Jižních Svazích zřejmě prodali láhev rumu s metylalkoholem.

Večerka na Jižních Svazích, kterou vlastnil odsouzený Martin Cekota.

Cekota naznačil, že pokud do jeho obchůdku skutečně někdo nelegální líh dodal, mohly v tom mít prsty prodavačky. Ty ale u soudu vypověděly, že dělaly vše jen na jeho příkaz (více zde). Navíc podle soudce neměly důvod za jeho zády s nelegálním alkoholem obchodovat.

Soudce Cekotovo odmítání viny označil za nedůstojné, žalobce za nehorázné. To si Hromádka kupodivu přeložil jako ocenění jeho práce, ale současně nechápe, proč to tak nazývají. "Můj klient pouze využil svého práva," řekl.

Podívejte se na reportáž z okolí večerky krátce po vypuknutí metanolové aféry:

12. září 2012