Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Africký mor prasat zasáhl celý okres Zlín, našli další mrtvé divočáky

  • 27
Ochranné pásmo, kterým Státní veterinární správa ohraničila místo nálezu divokých prasat nakažených africkým morem, se rozšířilo z původního okruhu deseti kilometrů na celé území okresu Zlín. Po nálezu dalších uhynulých kusů v něm platí mimořádná veterinární opatření.

„Jde o zákaz lovu a krmení divokých prasat, monitoring divokých prasat a také vyšetření evidovaných chovů prasat domácích v této zóně,“ objasnil mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

U dvou chovů se testy prováděly už v minulých dnech a nákaza se nepotvrdila. Teď čeká proces další tři chovy. Lidí, kteří chovají prase pro domácí porážku, se ale změna nedotkne.

„V širší zamořené zóně už se nebude dělat soupis domácích prasat v malochovech, tak jak tomu bylo v užší oblasti,“ potvrdil Vorlíček (více jsme o tom psali zde).

K pondělku veterináři evidují 17 uhynulých prasat divokých uvnitř oblasti zamoření. Z toho u čtyř už jsou známé výsledky testů a ve všech případech potvrdily nákazu africkým morem. Na ostatní výsledky se čeká.

České salámy a konzervy nechceme, reagovalo Rusko na africký mor prasat

Těla divokých prasat je nutné odstraňovat z terénu, protože ještě půl roku po úhynu mohou být zdrojem nákazy.

První uhynulá zvířata se našla letos 21. a 22. června v areálu zlínské nemocnice, veřejnost se o nich dozvěděla s několikadenním zpožděním, až když nákazu potvrdily testy (více zde).

Její zdroj zatím stále není jasný. Onemocnět mohou všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Nemoc však není přenosná na člověka ani na další živočišné druhy.