Bohuslavice nad Vláří neuspěly u Ústavního soudu v Brně, spor se Slavičínem obec prohrála.

Bohuslavice nad Vláří neuspěly u Ústavního soudu v Brně, spor se Slavičínem obec prohrála. | foto: Profimedia.cz

Vesnice chtěla od sousední obce 2,5 milionu, dostala 40 tisíc. Soud prohrála

  • 0
Bohuslavice nad Vláří prohrály soudní při se sousedním Slavičínem o majetkové vyrovnání. Když se vesnice od Slavičína před lety odtrhla, žádala "podíl" 2,5 milionu korun. Místo toho inkasovala pouze 40 tisíc. Ústavní soud však nyní rozhodl, že se žádná křivda nestala.

Malá valašská obec Bohuslavice nad Vláří to považuje za velkou nespravedlnost. Když se před deseti lety odtrhla od Slavičína, dostala "na cestu" pouhých 40 tisíc korun. Nově založená obec ale chtěla víc. Zhruba 2,5 milionu korun jako svůj podíl z majetku města. Nedostala je.

Tak se o ně začala soudit. Po mnoha rozsudcích a odvoláních teď padl definitivní verdikt. Ústavní soud v Brně řekl, že bylo všechno v pořádku.

Jde o precedentní rozhodnutí, které se vztahuje na podobné případy z dřívější doby. Stejnou při se Slavičínem vedla Rokytnice i Petrůvka. V případě Rokytnice padlo také trestní oznámení, policie jej však minulý týden odložila.

"Nemám slov. Soud si snad ani nepřečetl naše argumenty. Myslel jsem, že rozhodne spravedlivě, nestalo se," řekl právní zástupce Bohuslavic Stanislav Polčák. Právě on podal ústavní stížnost poté, co obec neuspěla se svým nárokem u okresního, krajského a pak ani u Nejvyššího soudu.

Soudci argumentovali tím, že dělení majetku posvětilo ministerstvo vnitra a že obec nemá oporu v zákoně, aby si dodatečné vyrovnání vymohla soudní cestou. Navíc podle nich podala žalobu pozdě.

Obec zvažuje žalobu u mezinárodního soudu

Polčák s tím od začátku nesouhlasil a chtěl Ústavní soud přesvědčit, že byla pošlapána práva obce.

"Základní práva a svobody porušeny nebyly. To by se stalo jen v případě, pokud by obci bylo upřeno právo domáhat se svého nároku u nezávislého a nestranného soudu," odůvodnila rozhodnutí mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Vedení obce zvažuje, že se obrátí na mezinárodní soud. Dnes o tomto kroku budou jednat tamní zastupitelé. "Majetek byl rozdělen nespravedlivě, na tom trváme," zdůraznil starosta Bohuslavic František Machuča.

Obec se už také obrátila přímo na ministerstvo vnitra s požadavkem, ať jí 2,5 milionu korun vyplatí z vlastních zdrojů, když dělení majetku před lety odsouhlasilo. V návrhu bylo uvedeno, že pohledávky, závazky a ostatní finanční majetek nepodléhají dělení. Tak to navrhl Slavičín.

"Žádost jsme obdrželi. V současné době sbíráme podklady," uvedla Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva financí.

Bohuslavice žádaly podíl z privatizace

Obec chtěla po Slavičínu podíl z akcií, které město dostalo při privatizaci energetických a plynárenských společností. Tedy asi 2,5 milionu korun plus úroky z prodlení. Město obci dalo 40 tisíc korun.

Podle starosty Slavičína Jaroslava Končického to ale bylo v pořádku. "Říkáme to pořád. Navíc soudy teď budou vázány právním stanoviskem Ústavního soudu. Proto očekáváme, že se další soudní řízení zastaví," naznačil Končický.

O tom však neuvažuje deset obyvatel Rokytnice, kteří převzali pohledávky po své obci. Po Slavičínu chtějí vysoudit skoro 6 milionů korun. A ani verdikt Ústavního soudu je nezastaví.

"Chceme pokračovat dál i za tu cenu, že přijdeme o peníze, které jsme do toho vložili. Pořád věřím, že jsou naše soudy spravedlivé a nestranné," řekla jedna z držitelek pohledávek, současná senátorka a bývalá starostka Rokytnice Jana Juřenčáková. Petrůvka na svůj nárok před lety rezignovala, nechtěla utrácet za soudy.