Ivan Fišar je farářem zlínského kostela svatého Filipa a Jakuba.

Ivan Fišar je farářem zlínského kostela svatého Filipa a Jakuba. | foto: MAFRA

Věřící ve Zlínském kraji chtějí pomoci migrantům, nevědí ale jak

  • 3
Farnosti se připravují na přijetí uprchlíků, kteří v Česku získají azyl. Reagují tak na výzvu papeže Františka, jenž věřící na celém světě požádal o pomoc. Ve Zlínském kraji nyní shromažďují konkrétní nabídky od svých farníků.

Mají ale jen málo informací, proto katoličtí faráři v kraji především hledají nejrůznější způsoby, jak vyhovět.

„Naše farnost má nabídku od některých obyvatel Fryštáku, kteří jsou ochotní cizince ubytovat. Pokud ji přijmeme, tak jen po dohodě s vedením města,“ uvedl František Bezděk, ředitel Domu Ignáce Stuchlého.

Toto zařízení provozují Salesiáni, kteří se věnují hlavně práci s dětmi a mládeží. „Pokud by šlo o rodiny, byli bychom okamžitě schopní zapojit děti do našich aktivit. Jednu až dvě rodiny by město velikosti Fryštáku mělo být schopné přijmout,“ doplnil Bezděk.

Přednost by dal lidem z oblastí zasažených válkou, nikoli ekonomickým migrantům.

Nápad je to tak čerstvý, že o něm ještě s radnicí nestačili jednat. Lidé ve Fryštáku už jsou ale rozdělení na dva tábory: zastánců a odpůrců. Starosta Lubomír Doležel nechtěl situaci komentovat, dokud nebude mít všechny informace.

Není jasné jakou pomoc nabízet, ani jestli ji někdo využije

Ve Velkých Karlovicích se zase nedávno šířila fáma, že zdejší farnost hodlá přijmout patnáct uprchlíků.

„Nevím, co tím kdo sledoval, ale jasně se ukázalo, že lidé v obci si nic takového nepřejí,“ popsal karlovický farář Rastislav Kršák.

Informace ani neměla reálný základ. Stálé ubytování ve své farnosti Kršák nabídnout nemůže, jedině turistická lůžka na krátkodobý pobyt.

„Výzva nejvyššího představitele církve je jedna věc, to, že ve farnosti nemáme pro něco takového podmínky, je věc druhá,“ dodal Kršák. Pochopení pro uprchlíky, kteří jsou v těžké životní situaci, ale má, sám prošel misií v Papui–Nové Guineji.

V tuto chvíli není ani jasné, jakou pomoc bude stát při začleňování cizinců potřebovat – a především, jestli ji bude potřebovat najít právě ve Zlínském kraji.

„V této první vlně nemají uprchlíci zájem ani o Česko, míří do Německa a Švédska. Až ve druhé vlně přijde na řadu Praha a teprve ve třetí Zlínský kraj,“ upozornil brněnský sociolog z Masarykovy univerzity Ivo Možný.

Faráři přesto evidují nabídky a nápady svých farníků. Sahají od materiální pomoci přes finanční až po samotné bydlení.

Vyčkává i Arcibiskupství, farnostem zatím neradí

„Do dvou týdnů vznikne webová stránka, na které se budou všechny možnosti scházet, aby byly přehledně na jednom místě. Pracuje na ní Charita,“ řekl mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

„Objevují se různé nápady, lidé třeba upozorní na prázdný byt a farnost nyní řeší, jestli je schopná složit se na nájem,“ naznačil.

Farnostem arcibiskupství žádná oficiální doporučení nedalo. Čeká na požadavky státu nebo alespoň přibližné počty lidí, o které bude potřeba se postarat.

Stejně reagují farnosti ve velkých městech kraje. Uprchlíci by přitom nejspíš zamířili právě tam.

„Upřímně si nedovedu příliš představit, co máme nabídnout. Ubytování ve farnosti nemáme, ani zkušenosti s uprchlíky. Nevíme, co potřebují,“ uvažoval farář Ivan Fišar z římskokatolické farnosti svatého Filipa a Jakuba ve Zlíně.

Zatím nejkonkrétnější zůstává nabídka Diakonie Českobratrské církve evangelické, kterou učinila už před časem. V hotelu v Bystřici pod Hostýnem by dokázala azylanty ubytovat i zaměstnat. Jasné prohlášení vydala také potravinářská společnost Hamé, která nabízí pracovní místa pro techniky i v dělnických profesích.