Ve Zlínském kraji začínají zápisy do základních škol. Přijde k nim 7 tisíc dětí. (Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji začínají zápisy do základních škol. Přijde k nim 7 tisíc dětí. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zápis nesmí být stres, školy chystají pohádky a balonky

  • 2
Aktovku, pouzdro, pastelky a pořadače na papírová písmenka budou letos nakupovat rodiče přibližně 5 900 dětí ve Zlínském kraji. Zhruba tolik jich má v září dorazit do prvních tříd základních škol. K zápisu, které v těchto dnech začínají, jich ale přijde sedm tisíc.

Rozdíl mezi zápisem a nástupem do školy dělají děti s odkladem školní docházky, podle zkušeností se jejich počet tentokrát odhaduje na 1 100.

K zápisu jde letos i sedmiletý David. "Po prázdninách půjdu do školy. K narozeninám jsem dostal aktovku," chlubí se kluk a je znát, že se těší.

Zápis do 1. tříd

Zlín
18. ledna, 13 - 18 hodin
pouze ZŠ Kvítková 8:30 - 16:30 hodin

Kroměříž
5. a 6. února, 14 - 18 hodin

Vsetín
5. a 6. února, 10 - 12 a 14 - 16 hodin
pouze ZŠ Integra 4. února 9 - 12 a 13 - 16 hodin

Uherské Hradiště
7., 8. a 9. února, termíny i časy jsou u jednotlivých škol různé           

Valašské Meziříčí
1. února, 9 - 16 hodin

S sebou je nutné přinést rodný list dítěte a občanský průkaz rodiče.

Stěnu v pokojíčku má plnou obrázků a když recituje básničku, kterou se naučil speciálně k zápisu, nezapomíná ani na autora. "František Hrubín, Naše kočička," začíná se vší vážností budoucí školák.

Děti mají umět zavázat tkaničky

Zápis má o dítěti prozradit, jestli je na školu zralé, tedy dostatečně samostatné, fyzicky zdatné a rozumově vyspělé.

Dítě by mělo znát své jméno, případně i datum narození nebo adresu. Poznat rozdíly jako je větší a menší, počítat do deseti, rozeznat barvy a geometrické tvary.

"Důležité je třeba i to, aby si děti uměly zavázat tkaničky u bot. Na to rodiče v poslední době často zapomínají," říká zástupce ředitele uherskohradišťské základní školy UNESCO Ondřej Dostál.

Co má zápis zjistit, je přesně dané, jak ale bude vypadat a co při něm děti čeká, to už záleží na konkrétní škole.

"Je to poměrně zdlouhavá administrativní záležitost, takže máme připravený i dětský koutek, kde si mohou hrát nebo se dívat na pohádku, než to rodiče vyřeší," popisuje například ředitel zlínské základní školy Dřevnická Pavel Dvořák. Navíc od zápisu půjdou děti s ­balonkem.

Církevní škola ve Zlíně zase připravila pohádkové putování. "Děti budou procházet jednotlivé třídy a v nich plnit úkoly. Ale všechno se to bude točit kolem Šípkové Růženky," říká zástupce ředitele Martin Vávra.

Pohádka se jim osvědčila i v minulosti a protože je pokaždé jiná, mohou se na překvapení těšit i děti, které jdou k zápisu opakovaně, po odkladu školní docházky.

Takových bude letos ve Zlínském kraji přibližně tisícovka. Podruhé jde k zápisu i David. "Loni ještě špatně vyslovoval, téměř vůbec nechtěl kreslit a pozornost neudržel ani u hraček, které ho bavily," popsala Davidova maminka.

Během roku se synem absolvovala grafomotorický kurz v pedagogicko psychologické poradně a ani sykavky už mu nedělají potíže.

"Skvěle je připravili i ve školce. Povídají si o škole, byli se v ní podívat a předškoláci už o ničem jiném než o zápisu nemluví," pochválila chlapcova maminka. Dobrou spolupráci se školkami si pochvalují i ředitelé základních škol.

"Máme výborné zkušenosti. Učitelky ve školkách se zajímají, sledují, co dětem dělá potíže, a právě to pak procvičují. My zase předškoláky zveme třeba na slavnostní oběd, aby věděli, jak to ve škole vypadá," popsala ředitelka základní školy na Třídě Svobody ve zlínských Malenovicích Zdeňka Jančíková.

Škola nabízí už sedm let i třídy pro mimořádně nadané děti. Zápis v nich je ve stejném termínu, jako v běžných třídách, tedy v pátek 18. ledna.

"Děti pak ale procházejí ještě dalšími testy, některými opakovaně, takže to trvá prakticky až do srpna," upozornila Jančíková.

Zhruba stejně dlouho trvá i rozhodnutí o odkladu, které se už loni mírně zkomplikovalo. Zatímco dříve stačilo potvrzení z pedagogicko psychologické poradny, nyní je nutné ještě vyšetření dětského lékaře nebo klinického psychologa.

Navíc se pro děti, které zůstávají o rok déle ve školce, zavádí školné. Ve Zlíně jde měsíčně o tři až osm stovek. V menších městech se většinou pohybuje kolem 300 korun za dítě a měsíc. Běžně je přitom poslední ročník před nástupem do školy zdarma.