Lidovec Ludvík Hovorka se vrací do Poslanecké sněmovny, Topolánkově vládě před lety komplikoval prosazení poplatků ve zdravotnictví. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Lidovecký návrat do Sněmovny táhl Zlínský kraj, comeback čeká i Hovorku

  • 4
Že si voliči žádají návrat křesťanských demokratů do Sněmovny, se nikde jinde nepotvrdilo tak jasně jako ve Zlínském kraji. Za poslance zvolilo 13,22 procent zdejších voličů starostu Strání Ondřeje Benešíka a krajského zastupitele Ludvíka Hovorku, který se tak vrací do vrcholové politiky.

Kromě toho, že mají zdejší lidovci největší podporu napříč republikou, připsali si ještě jedno prvenství. Hovorka je totiž jediný z budoucích poslanců KDU-ČSL, který už má s vysokou politikou zkušenosti. Ve Sněmovně strávil dvě volební období v letech 2002 až 2010.

Je rád, že lidovci uspěli s nováčky, kteří nejsou spojení s žádnou předchozí vládou. Zároveň ale nové kolegy, a to nejen ty lidovecké, varuje.

"Trvá rok, než se člověk zorientuje v tom, jak Sněmovna funguje, jak se předkládají zákony a pochopí souvislosti. A rok a půl než sám něco vytvoří," tvrdí padesátiletý Hovorka.

Benešík už má i evropské zkušenosti

Ve Zlínském kraji jsou vzhledem k jeho silnému křesťanskému založení lidovci tradičně silnější. Také proto zde strana dosáhla na dvojnásobek oproti celostátním 6,78 procentům a z celkových čtrnácti lidoveckých poslanců budou hned dva z kraje.

Volby tak do Sněmovny vynesly i sedmatřicetiletého starostu Strání Ondřeje Benešíka. U voličů zvítězil mladý lídr strany jasně, získal téměř sedm tisíc preferenčních hlasů. Hovorka díky necelým pěti tisícům hlasů předběhl druhého zlínského radního Miroslava Kašného (tři a půl tisíce hlasů).

Ondřej Benešík, KDU-ČSL.

Benešík má, stejně jako před lety Hovorka, za sebou zkušenosti z vedení obce. Navíc věří, že mu při přechodu na další politickou úroveň pomůže jeho profese.

"Jsem politolog, takže nějakou představu o tom, co mě čeká, mám," usmívá se Benešík, který navíc v minulosti zastupoval Česko ve Výboru regionů Evropské unie v Bruselu.

Podle Hovorky jsou však cennější zkušenosti z komunální politiky. "Starosta přesně ví, jaký dopad má vysoká politika na život lidí a obce. Denně musí řešit nesmysly, které vznikly tím, že se k zákonu přilepil nějaký dodatek," vysvětluje Hovorka.

I hospodaření obce je prý radikálně jiné než na státní a dokonce už na krajské úrovni. "Starosta má omezený rozpočet a musí obracet každou korunu," dodal staronový poslanec, který je mimo jiné krajský zastupitel.

Jeden skončí jako starosta, druhý jako ředitel nemocnice

Pouhý den po volbách už mají oba zástupci regionu dost jasnou představu, co se jejich odchodem do Prahy změní.

Benešík velmi pravděpodobně odejde z postu starosty Strání, naopak zřejmě zůstane členem zastupitelstva Zlínského kraje.

Podrobné volební výsledky

Výsledky voleb v celé republice, Zlínském kraji, okresech, městech, obcích i jednotlivých okrscích najdete ve speciální příloze volby.iDNES.cz.

Hovorka zase skončí jako ředitel Městské nemocnice v Uherském Brodě, kterou vede od letošního března.

"O přesném postupu budu jednat s vedením města, které nemocnici zřizuje. Očekávám, že radnice vypíše na post ředitele výběrové řízení," poznamenal Hovorka.

Opustí také kontrolní výbor na kraji, zastupitelstvo Šumic i Zlínského kraje prý časově zvládne. "Zůstat bych chtěl i ve zdravotnickém výboru, už kvůli tomu, co se děje se zlínskou Baťovou nemocnicí a co hrozí všem ostatním," naznačil Hovorka.

Právě zdravotnické oblasti se věnoval i při předchozím poslaneckém působení. Když lidovci byli součástí kabinetu Mirka Topolánka, Hovorka odmítal vládní vizi poplatků ve zdravotnictví a pro jeho odbojné názory ho tehdy strana dokonce vyzvala ke složení mandátu (více čtěte zde).